Príbeh značky HP - priateľstvo na celý život

17. 3. 2019

17. marca 2019, 09:35 | Google, Apple, Amazon, Microsoft. Tieto pôvodné garážové firmy boli synonymom malých podnikov, ktorých zakladatelia mali na rozjazd svojho biznisu len pár centov. Časom sa tieto spoločnosti rozrástli a ich výrobky či služby zmenili svet. Niekedy im k úspechu stačil dobrý nápad, inokedy značná drzosť, s ktorej pomocou majitelia takéhoto podniku neopozeraný nápad ukradli konkurencií. Osudy niektorých poslúžili ako námet pre filmové spracovanie. Filmy ako Sociálna sieť, Piráti zo Silicon Valley alebo Jobs pozná dnes takmer každý. Jeden však chýba: príbeh firmy Hewlett - Packard, jednej z ikon počítačového priemyslu.

"Tenhle příběh je pravda, visím, jestli vám budu lhát,"

Michal Tučný spieval o tom, "že si báječnú ženskú vzal jeden Báječnej chlap." A my vám povieme príbeh, kde sa jeden báječný vynálezca zoznámil s druhým báječným inžinierom a vzišlo z toho úspešné podnikanie a priateľstvo na celý život. páni sa volali William Hewlett a David Packard, spoznali sa počas štúdia elektrotechniky na Stanfordskej univerzite v Kalifornii.

Rok 1934 znamenal úspešné zakončenie štúdia na Stanfordskej univerzite pre dvoch talentovaných inžinierov, budúcich biznismenov a celoživotných priateľov: Billa Hewlett (celým menom William Redington Hewlett) a Davida Packard. Začali spolupracovať v roku 1935, teda v časoch veľkej hospodárskej krízy, ale pri rybárčení počas výletu v horách Colorada sa spolu dohovorili na založenie spoločného podniku.

Päť rokov potom, čo opustili svoju alma mater, na začiatku roka 1939, dostal ich americký sen pevné obrysy. Pre miesto svojho podnikania si zvolili dvojpodlažný bytový dom na Addison Avenue č. 367 (pôvodne 369) neďaleko Palo Alto. Jeho súčasťou bola aj malá drevená garáž, kde našli zázemie pre svoje budúce plány. V roku 1987 bola táto ich prvá dielnička vyhlásená za štátnu pamiatku Kalifornie.

hp1-nahled2.jpg

Bol 1. január 1939, čas investicií. A tou prvou investíciou do spoločnosti, ktorá formálne vznikla práve toho dňa, bolo iba 538 amerických dolárov. Prvým výrobkom čerstvo založenej spoločnosti bol audio oscilátor 200A, určený pre testovanie zvukových zariadení. Neskorší model 200B bol natoľko kvalitný, že ho zakúpilo vtedy začínajúce, dnes legendárne filmové štúdio známeho americký producenta a režiséra Walta Disneyho. HP naďalej rástlo: dva roky po svojom založení firma dosiahla obrat viac ako 100 000 dolárov, o dva roky neskôr to bol necelý milión. 8. augusta 1947 sa Hewlett- Packard premenila v akciovu spoločnosťu, od 6. novembra 1957 sa stali jej akcie verejne obchodovateľnými.

"Korunou si hodím ..."

Meno spoločnosti nie je nijako originálne, je zrejmé, že jej názov Hewlett - Packard (skrátene HP) je zložený z prvých písmen priezviska oboch zakladateľov. O poradí si vraj vtedy hodili mincou. David Packard síce vyhral, ale nakoniec gentlemansky ustúpil a obaja páni sa dohodli na tom, že svoj podnik s elektronikou pomenujú Hewlett-Packard Company. Obaja jeho majitelia spočiatku vyrábali a predávali viac rôznych druhov tovaru určeného pre poľnohospodárstvo i hospodárstvo (voltmetry, kalkulačky, ďalej potom zariadenia pre bowlingové dráhy či automatické splachovače), neskôr sa špecializovali na výrobu špičkovej elektroniky.

hp2-nahled2.jpg

Čo sa však v priebehu histórie firmy menilo, bolo jej logo. Pôvodne išlo o dve písmená známe písmená hp umiestnené do pozdĺžneho modrého obdĺžnika; od roku 1981 sa potom tieto 2 biele písmená nachádzali v kruhu rovnakej farby. K poslednej zmene došlo v roku 2016, kedy svetlo sveta uzrelo zlaté futuristické logo s ostro rezanými písmenami. Je tvorené štyrmi lomkami - dvoma kratšími a dvoma dlhšími - a stojí za ním dizajnérske štúdio Moving brands.

Ako najslávnejšie výrobky americkej spoločnosti môžeme uviesť minipočítače HP 2100 / HP 1000, prvé vedecké (HP 9100A) aj osobné či vreckové kalkulačky (HP-35 z roku1972), však svetovú známosť firma získala predovšetkým vďaka svojim atramentovým a laserovým tlačiarňam vyrábaným v 80. rokoch 20. storočia.

Rozdeľuj a panuj

Dnes je Hewlett-Packard (skrátene HP) nadnárodnou spoločnosťou, jednou z najväčších vo svojom odbore. Centrálu v kalifornskom Palo Alto a pôsobí takmer vo všetkých krajinách sveta. Názov firmy zostal po celý čas rovnaký, ak teda za zmenu nepovažujeme jej rozdelenie, ku ktorému došlo 1. augusta 2015. Vznikli dve samostatné divízie: HP Inc. (HP.com) a Hewlett-Packard Enterprise (HPE.com), pričom HP Inc. na starosti hardvér a rozvoj nových technológií, HPE sa zameriava predovšetkým na vývoj softvéru.

Medzi oblasti jej podnikania v súčasnosti patria predovšetkým informačné technológie a výrobky s nimi súvisiace:

  • atramentové, laserové a veľkoformátové tlačiarne, 3D tlačiareň,
  • PC, notebooky, servery, tablety,
  • monitory,
  • skenery, multifunkčné zariadenia,
  • myši a klávesnice,
  • webové kamery,
  • digitálne fotoaparáty,
  • sieťové prvky,
  • vedecké kalkulačky.

V sortimente tejto firmy nájdeme samozrejme aj tonery, cartridge a všetok spotrebný tovar súvisiaci s tlačou a s odborom IT. S týmito produktmi sa môžeme stretnúť v takmer každej kancelárii, obchode či domácnosti. Kvalitných výrobkov s tradičným modrým logom HP nájdeme na svete milióny. Nielen v Slovenskej republike je Hewlett-Packard dlhodobo najpredávanejšou značkou laserových tlačiarní.

Buďte pri tom ako prvý
Najnovšie informácie o novinkách a akciách priamo na Váš e-mail.

Podobné články

Príbeh značky Dell: od montovania počítačov na kolene po technologického giganta

Dell dnes patrí k jednej z najväčších technologických spoločností sveta. Firma zamestnáva vyše 165 tisíc ľudí a jej majiteľ sa zaraďuje...

25. 1. 2021  Celý článok »

Príbeh značky Samsung: Ako sa z predajcu sušených rýb a rezancov stal najväčší svetový výrobca elektroniky

V roku 2018 sa spoločnosť Samsung vyšplhala na 12. miesto rebríčka najhodnotnejších firiem sveta. Juhokórejský gigant vlani oslávil 80...

25. 3. 2019  Celý článok »

Doprava od 2,50 €

na výdajné miesta

Doručenie do 48 hodín

Sme naozaj rýchli

U nás máte čas

Tovar môžete vrátiť do 30 dní

Odmeníme Vás

Za každý nákup získate vernostné body