Ako vyrobiť originálne priania nielen k narodeninám

13. 12. 2021

Zabudnite na priania z obchodu. Svojich blízkych oveľa viac potešíte originálnym prianím, ktoré si ľahko pripravíte sami doma. Či už sa jedná o prianie k narodeninám, výročiu, uzdraveniu alebo len tak pre radosť, popustite uzdu svojej fantázii a dajte svojmu okoliu vedieť, ako vám na ňom záleží. S týmito tipmi sa z vás stane umelec raz dva.

Obsah:

 • Návod ako vyrobiť prianie k narodeninám, MDŽ aj Vianociam
 • Návod ako vyrobiť prianie k narodeninám, MDŽ aj Vianociam

  Priania väčšinou nie oveľa väčšie ako bežná pohľadnica, takže si ich ľahko vytlačíte na svojej domácej tlačiarni (a pokiaľ tlačíte pozvánky, môžete ich na jednom papieri vytlačiť aj viac naraz). Samozrejme sa ale nemusíte viazať štandardnými rozmermi a vytvoriť si prianie v ľubovoľnom tvare, ktorý sa k tejto príležitosti najlepšie hodí, a ktorý neskôr z papiera vystrihnete. Vytvorte napríklad jedinečné prianie v tvare srdca, štvorlístka, domčeka, dinosaura a pod. Predtým ako sa do toho ale pustíte, poďme sa pozrieť, ako na to!

  1. Vytvorte motív

  Originálne prianie k narodeninám vám dnes pomôže vytvoriť množstvo aplikácií aj online editorov. Populárnym online editorom je napríklad Canva.com, v ktorej nájdete aj množstvo predpripravených motívov. V databáze tu nájdete množstvo obrázkov, tvarov i druhov nadpisov, ktoré môžete voľne kombinovať aj so svojimi vlastnými obrázkami, ktoré do programu nahráte a zostaviť si priania podľa svojho gusta. Záleží na vašej zručnosti. Nebojte sa použiť akýkoľvek ďalší editor, alebo napríklad úplne základný program Maľovanie.

  Neradi pracujete s myšou? Doslova voľnú ruku budete mať v prípade, že vlastníte tablet (alebo dostatočne veľký telefón). Existuje množstvo aplikácií, v ktorých si vy aj vaše deti ľahko nakreslíte svoj vlastný motív. Podľa možností vášho programu si výsledný obrázok pre svoje papierové prianie môžete vytlačiť priamo z aplikácie (ak máte tlačiareň s pripojením na Wi-Fi), alebo stiahnuť a poslať do počítača. Pred odoslaním súboru do tlačiarne si nezabudnite upraviť rozmery obrázku, aby sa správne vytlačil podľa vašich predstáv a veľkosti papiera.

  istock-1279001970.jpg

  Ak posielate viac prianí, napríklad k Vianociam, Novému roku alebo Veľkej noci, vyrábanie pohľadníc hravo pretvoríte na zábavu pre celú rodinu. Nechajte každého člena rodiny, aby nakreslil vlastný originálny motív. Výroba prianí pre deti bude skvelou aktivitou, ktorá ich zabaví aj na celé popoludnie. Navyše tak bude každé prianie naozajstný unikát!

  Pokiaľ nepatríte medzi tie najtvorivejšie duše, nezúfajte. Vyberte si jednoducho obrázok alebo spoločnú fotografiu, ktorú vytlačíte ako prianie. Len ju pred tlačou nezabudnite upraviť na príslušnú veľkosť tak, ako sa vám bude najviac páčiť! Prípadne si na svojej tlačiarni vytlačte viac fotografií na fotopapier a priania nimi polepte. Vznikne tak prianie, ktoré bude zároveň originálna koláž s množstvom spomienok!

  Tip: Namiesto vymýšľania nového motívu okopírujte dielo vašich detí, ktoré bude zdobiť vonkajšiu časť vášho priania, alebo fotografiu ultrazvuku, ktorú vlepíte dovnútra na oznámenie.

  2. Zvoľte vhodný papier

  Najjednoduchší variant je tlač na papier o veľkosti A4, ktorý po vytlačení preložíte na polovicu. Ak chcete mať obrázok iba na prednej strane priania, svoje dielo budete tlačiť na plochu s veľkosťou papiera A5 (alebo skrátka polovicu papiera, ktorý zvolíte). Prianie ale nemusíte prekladať a vyrobiť ho ako kartu (pohľadnicu). Pokiaľ ale budete tlačiť na menší rozmer (napríklad na fotopapier o veľkosti A6), nezabudnite pred tlačou náležite upraviť veľkosť priania a nastaviť spôsob tlače.

  Na tvorbu prianí k narodeninám sa najlepšie hodí pevnejší materiál ako váš bežný papier do tlačiarne (napríklad práve spomínaný fotografický papier). V zhone vám ale dobre poslúži aj ten obyčajný, prípadne ho môžete vystužiť kartónom, ktorým ho podlepíte (a ktorý potom bude slúžiť ako vnútro priania). Chcete svojmu prianiu dodať šmrnc? Vytlačte ho na farebný papier.

  3. Pred tlačou skontrolujte nastavenie

  Tlačte na šírku a pred poslaním do tlačiarne si skontrolujte nastavenie okrajov, aby ste neboli prekvapení, že sa vám obrázok nevytlačil celý. Nezabudnite sa pozrieť na náhľad tlače, podľa ktorého prípadne upravte zarovnanie obrázku či ďalšie náležitosti, aby sa prianie k narodeninám správne vytlačilo. A ak tlačíte na drahší papier, urobte si najskôr testovaciu tlač na obyčajnom papieri.

  4. Vytlačte motív priania na svojej tlačiarni

  Pre tlač prianí je ideálna atramentová tlačiareň. Pre kreatívcov bude pravdepodobne najvhodnejšia multifunkčná tlačiareň, na ktorej nielen hravo vytlačíte prianie aj fotky, ale aj okopírujete a rozmnožíte obrázky detí, alebo ich naskenujete do počítača, kde ich pred výrobou finálnej podoby papierového priania ešte upravíte. Skrátka zvládnete všetko, čo potrebujete, na jedinom zariadení.

  Tip: Nakoniec prianie vložte do obálky a sledujte, ako sa obdarovaný bude tváriť, ho bude vyťahovať. Skontrolujte si, že je dostatočne veľká, aby sa do nej prianie pohodlne zmestilo bez toho, aby ste ho nedopatrením ohli alebo poškodili! Pokiaľ prianie posielate poštou a bojíte sa, aby sa nepoškodilo (alebo drobnosti, ktoré k nemu priložíte), siahnite po bublinkovej obálke, ktorá obsah lepšie ochráni.

  Podobné články

  3 minúty čítania

  Výber a tlač obálok - návod, ako postupovať

  Bez tlačenia obálok sa v kancelárii nezaobídeme. Zasielame v nich dôležitú dokumentáciu obchodným partnerom, korešpondenciu klientom a sú neoddeliteľnou súčasťou komunikácie s úradmi. Poďme sa pozrieť na to, ako obálky správne vybrať a tlačiť.

  Celý článok »
  2 minúty čítania

  Vianočné tvorenie s deťmi: DIY ozdoby, ktoré zvládne celá rodina

  Vianoce sú príležitosťou tráviť viac času s rodinou. Ponorte sa do vianočnej nálady už počas adventu a vytvorte si originálnu vianočnú výzdobu, s ktorou vám pomôžu aj deti. Vás aj vaše ratolesti okrem jedinečne vyzdobeného domu zabaví aj tvorenie vianočných dekorácií. Prečítajte si naše návody na tvorenie nielen z papiera a vyskúšajte ich ešte tento rok.

  Celý článok »