6 tipov, ako doma zabaviť predškolákov

18. 5. 2020

18. mája 2020, 10:00 | Situácia okolo pandémie koronavírusu si vyžiadala tvrdé opatrenia, medzi ktoré patrí aj obmedzenie pohybu. Mnohí rodičia riešia, ako zabaviť deti a prežiť karanténu v zdraví - fyzickom a hlavne psychickom. Ak už vám tiež dochádzajú nápady, prinášame vám pár tipov, ako doma zabaviť deti predškolského veku.

Medzi rodičmi v posledných dňoch rezonuje niekoľko takmer rovnakých otázok. Čo robiť doma s deťmi? Aké hrať hry, čo vyrábať, čo sa naučiť, aby sa nám ratolesti nenudili? Pokiaľ máte doma malých nezbedníkov, máme pre vás 6 tipov, ako ich zabaviť na dlhé hodiny.

1. Maľovánky – klasika, ktorá zabaví aj v internetovej dobe

Nielen budúcim umelcom môžete karanténu spestriť obľúbenou maľovánkou. Na internete stiahnite obrázok - zložitosť sa dá prispôsobiť veku malého Picassa - a jednoducho vytlačte. Veľmi aktuálne omaľovánky zvieratiek s rúškami, s ktorých pomocou môžete menším deťom hravo vysvetliť, prečo je dôležité nosiť rúško a pritom si vyfarbiť niekoľko obrázkov. Na stiahnutie zadarmo na tejto adrese. Keď budete vo víre hľadania, poobzerajte sa aj po antistresových maľovánkach pre dospelých. Môžu byť ešte užitočné...

holka-malovani-nahled2.jpg

Že vaše ratolesti maľovánky veľmi neberú? Nadchnite ich motívom obľúbenej rozprávkovej postavičky, alebo sa do maľovániek pustite s nimi.

Maľovánky na vytlačenie: 
Pripravili sme pre vás zopár maľovániek pre deti. Stiahnite si PDF súbor na nasledujúcom odkaze a budete mať zásobu viac než 70 detských motívov na maľovanie. Pridávame aj sadu maľovánok pre náročnejších – takmer 50 pokročilých motívov pre staršie deti a dospelých. Stačí ich vytlačiť.

2. Čítanie rozprávok na dobrú noc stále svoje čaro

Možno v každodennom zhone nemáte na čítanie rozprávok toľko priestoru. Teraz je ideálna doba, kedy sa s deťmi ponoriť do rozprávkových kníh. Čítanie literárnych príbehov posilní puto medzi vami a vaším dieťaťom, rozvíja jazyk a slovnú zásobu, prináša všeobecný rozhľad a má veľa ďalších pozitívnych vplyvov na rozvoj detskej psychiky a kreativity.

Veľakrát čítanie rozprávok do náročného denného programu jednoducho nevtrepete ani v karanténe. Zvlášť, keď do neho potrebujete vtesnať ešte prácu z domu. V takýchto prípadoch skvele poslúžia audioknihy. Slušnú zásobu detských audiokníh zadarmo nájdete napríklad na webe Celé Česko číta deťom, veľa detských kníh v hovorenej forme je dostupných aj na Youtube, (ako rozcestník pre ich hľadanie môže poslúžiť napríklad web veselepohadky.cz), alebo môžete vyberať zo stoviek platených titulov v internetových kníhkupectvách.

3. Keď YouTube, tak YouTube Kids!

Možno čítate tento článok práve preto, aby ste nemuseli deti zabaviť jednoducho tak, že im strčíte do rúk tablet alebo smartphone a pustíte im rozprávku na YouTube. Je ale jasné, že občas si potrebujete aj vy oddýchnuť, alebo naopak si nájsť chvíľku na domáce práce, či prípravu jedla. Vyvarovať sa škodlivému, alebo inak pre malé deti nevhodnému obsahu pomáha YouTube určený špeciálne tým najmenším YouTube Kids.

YouTube Kids je samostatná aplikácia pre chytré zariadenia (ku stiahnutiu na Google Play i v App Store), ktorá pomáha deti chrániť pred nevhodným obsahom a rodičom poskytuje pokročilé možnosti kontroly. Môžete svojim deťom vytvárať oddelené profily, obmedzovať čas strávený v aplikácií, alebo vopred schváliť, ktoré kanály môžu sledovať.

4. Maľovanie na kamienky

Možno doma máte zásobu kamienkov z dovolenky, alebo si môžete pár pekných kamienkov priniesť z budúcej prechádzky do prírody. Maľovanie na kamene je oddychová činnosť, pri ktorej s deťmi precvičíte jemnú motoriku a popustíte uzdu fantázii. Rozličné tvary kameňov priamo nabáda k imaginácii a podnecujú ku kreativite.

malovani-kaminku-nahled2.jpg

Maľovanie na kamienky je kreatívna zábava, po ktorej vám ostanú originálne dekorácie hrajúce všetkými farbami.

Okrem okruhliakov budete potrebovať akrylové farby, lak a sadu menších štetcov. Čím jemnejší, tým lepšie sa vám bude na nich nanášať farba. Maľované kamienky potom môžu zdobiť vašu záhradku, kvetináče na balkóne, alebo sa stať originálnou interiérovú dekoráciou.

Náš tip: Farebné kamienky robia radosť a pomáhajú 
Maľované kamienky môžete poslať aj do sveta. opadnú prísne protipandemické opatrenia, vyrazte s deťmi na prechádzku a umiestňujte kamienky pozdĺž ciest a ukrývajte ich na zaujímavé miesta. Náhodným okoloidúcim vaše výtvory určite vyčaria úsmev na tvári a tie najvydarenejšie kúsky možno budú niekomu robiť radosť aj dlhšie ako na pár okamihov - to, keď si ich so sebou vezmú domov.

5. ste hrali s deťmi pexeso? A kto vyhral?

Pexeso je československý vynález, ktorý uzrel svetlo sveta pred viac než päťdesiatimi rokmi. Jednoduchá hra s odhaľovaním dvojíc obrázkov sa tešia veľkej obľube dodnes. Len ťažko vymyslíte zábavnejšiu aktivitu, pomocou ktorej potrénujete pamäť a naučíte deti zdravej súťaživosti aj prijímaniu prípadných prehier. Podľa zvoleného motívu najviac priamo pri hre môžete s deťmi spoznávať zvieratá, rastliny, alebo napr. významné historické osobnosti. Pexeso je skvelé aj pre učenie slovíčok v cudzích jazykoch.

Kľúčom k úspechu je voľba zaujímavého motívu pexesa. Na farebnej antramentové tlačiarne si pexeso v pohode vytlačíte i doma. Pokiaľ máte zásobu fotopapiera. Stovky motívov pexesa k stiahnutiu a vytlačeniu nájdete na webe pexeso.net.

6. Postavte si opičiu dráhu, alebo si zacvičte

Skáču vám doma deti doslova po hlave? K absencii pohybu stačí pridať akcelerátor v podobe niečoho sladkého a malý hyperaktívny čertík je na svete. Postavte mu doma opičiu dráhu. Použite nábytok, matrace, trasu môžete označiť izolačnou páskou a nechať neposednú ratolesť vybiť svoju prebytočnú energiu.

tatinek-syn-nahled2.jpg

Zapojte do svojho domáceho tréningu aj svojich potomkov. Uvidíte, že budú nadšení.

Trocha toho pohybu po pár dňoch doma iste prospeje aj vám. Zapojte do cvičenia aj svoje potomstvo. Nechajte ich opakovať cviky po vás, alebo ich použite ako závažie a ťažítka na chrbte pri sériách klikov. Možno sa nabudúce do domáceho tréningu nebudete musieť nútiť, prehovorí vás k nemu totiž vaša natešená ratolesť.

Buďte pri tom ako prvý
Najnovšie informácie o novinkách a akciách priamo na Váš e-mail.
Doprava ZDARMApre registrovaných zákazníkov už od 35€
Doručenie do druhého dňaSme fakt rýchli
Doživotná záruka na náplneNášmu tovaru proste veríme
Garancia proti poškodeniu tlačiarneKeď sa niečo stane, je to na nás