Zabehnete kilometer rýchlejšie, než Vám naskočí počítač ?

19. 9. 2019

19. septembra 2019 | Všetci si kupujeme nový model osobného počítaču či notebooku s vierou, že nám bude slúžiť celý život. A keď nie na celý život, tak aspoň na pár rokov. Lenže čas nehrá podľa našich pravidiel, a tak aj ten najvýkonnejší stroj raz prestane stíhať, spomalí a stane sa skôr brzdou než tahúňom.

To najlepšie z našej ponuky

Zrýchlite svoj počítač pomocou piatich jednoduchých trikov

Každý počítačový systém ukladá dáta, záložné súbory, dočasné kópie a iné virtuálne činnosti. K tomuto „zahlteniu“ dochádza buď mimovoľne (napr. chybami v samotnom operačnom systéme, nedokonalými funkciami programov, ich príliš komplikovaným zdrojovým kódom a pod.), alebo zámerne, teda cielenou činnosťou užívateľov. A práve správanie užívateľov zásadný vplyv na rýchlosť počítača. Dobrá správa je, že existuje niekoľko jednoduchých metód a prostriedkov, ktoré umožňujú zahltené počítače vyčistiť a čiastočne zrýchliť.

kod-nahled2.jpg

Odinštalujte všetky aplikácie, ktoré nepoužívate

Zbavte sa ich úplne a bez čo i len najmenšieho kúsku ľútosti. A keď budete pri tom, nezabudnite sa tiež zbaviť všetkých doplnkov (pluginy) nainštalovaných bez vášho vedomia internetovým prehliadačom. Väčšinou by ste ich mali nájsť hneď niekoľko: od pomocnej lišty, hlasových aktivátorov alebo špeciálnej záložky, pomocníka pre sťahovanie videí, manažéra hesiel alebo programu vylepšujúceho prehrávanie online filmov. Tieto doplnkové aplikácie prehliadačov spomaľujú váš počítač omnoho viac než akýkoľvek starý program, ktorý ste nainštalovali pred desiatimi rokmi a použili asi dvakrát.

panacik-nahled2.jpg

Pozerajte naraz len toľko webstránok, koľko reálne zvládnete

Zvládate multitasking rovnako efektívne ako jednu úlohu? Úplne v pohode ? Kecáte! Keď sa sústredíte na jednu činnosť a potom postupne prejdete k ďalšej, urobíte podstate menej chýb. Váš počítač je na tom rovnako. Čím viac webových okien prehliadač spustí, tým dlhšiu dobu mu potrvá spustiť ďalšie. Ani prepínanie medzi nimi nebude najrýchlejšie. Skúste preto svoje obľúbené weby zalistovať do záložky a otvárať iba tie stránky, ktoré momentálne potrebujete.

tablet-nahled2.jpg

Upratovať treba nielen doma ale aj na disku

Kôš treba vynášať tým častejšie, čím viac je v ňom odpadkov. O koši na ploche počítača platí to isté. Týmto sa ale vaše „upratovanie“ ešte len začína. Pre správne fungovanie disku v počítači je totiž treba pravidelne vymazávať staré súbory, registre a tiež umelo vytvorené zálohy dát, ktoré operačný systém ku svojmu správnemu fungovaniu potrebuje. Vynikajúco sa k tomu hodia špecializované programy, ktorých činnosť sa dá prirovnať k starostlivej upratovačke. Pokiaľ chcete svojmu počítaču uľahčiť jeho namáhavú „prácu“, v rámci údržby pravidelne presúvajte staré fotky, filmy a videá na externé disky.

kos-nahled2.jpg

Vypnite všetko, čo práve nepotrebujete

Operačný systém pri zapnutí automaticky spúšťa všetky programy, ktoré boli užívateľom označené v možnosti „Spustiť pri štarte.“ Pokiaľ nepotrebujete kreslenie, kalkulačku, Solitaire, Skype, WhatsApp ani Messenger k práci, zmeňte týmto programom predvolené nastavenia a zabráňte ich spusteniu. Operačná pamäť potom bude mať voľnú kapacitu na procesy, ktoré skutočne potrebujete.

Poohliadnite sa po novom hardware

S kompletným premazaním diskov a s opätovnou inštaláciou celého systému môžu laikom pomôcť špecializované počítačové firmy. Ale zatiaľ čo elektronika starne veľmi rýchlo, tak naopak dochádza k nekonečnému vylepšovaniu programov a zvyšovaniu ich požiadaviek na stále výkonnejší hardware. To znamená, že pokiaľ nebudete chcieť do konca života používať programy, ktoré prežili aj svojho tvorcu, predsa len budete nakoniec prinútení si novšiu „techniku“ zaobstarať.

Buďte pri tom ako prvý
Najnovšie informácie o novinkách a akciách priamo na Váš e-mail.

Podobné články

Papier v kancelárií: Ako znížiť jeho spotrebu a správne recyklovať

Sú naozaj tie hromady papiera v košoch našich kancelárií nepoužiteľný odpad? Existujú možnosti, ako využiť túto cennú prírodnú surovinu na...

25. 3. 2019  Celý článok »

Odpoviete na všetky otázky správne?

Ak patríte medzi pravidelných čitateľov našich článkov, bude pre vás zodpovedanie nasledujúcich 5 otázok v tlačiarenskom kvíze hračka:)

21. 5. 2019  Celý článok »

Doprava od 2,50 €

na výdajné miesta

Doručenie do 48 hodín

Sme naozaj rýchli

U nás máte čas

Tovar môžete vrátiť do 30 dní

Odmeníme Vás

Za každý nákup získate vernostné body