Môže sledovanie seriálov v pracovnej dobe zvýšiť vašu produktivitu?

22. 5. 2019

22. mája 2019, 15:00 | Prichytil vás niekto v práci, ako sledujete nový diel seriálu Hra o tróny? Možno si neviete predstaviť, že by ste v pracovnej dobe hrali videohry alebo zúčastnili sa napínavého zápasu v stolnom futbale. Pritom budovanie zábavných a oddychových zón sa stáva v pokrokových firmách v súčasnosti trendom. Pretože šikovní pochopili, že odpočinutý zamestnanec, je dobrý zamestnanec.

To najlepšie z našej ponuky

Netflix pred nedávnom realizoval prieskum medzi svojimi užívateľmi - zisťoval, či sledujú filmy a seriály v pracovnej dobe. A viete čo? Viac ako tretina z nich skutočne trávi časť svojej pracovnej doby sledovaním Netflixu! A čo viac, 12 percent opýtaných zamestnancov sa pri sledovaní obľúbených programov presúva do odpočinkových zón, ktoré pre nich zriadili zamestnávatelia.

Chill-out zóny v kanceláriách rastú ako huby po daždi

Legendy o tom, čo všetko majú k dispozícii v kanceláriách zamestnancami Googlu alebo Facebooku, pomaly zľudoveli. Reštaurácie a kaviarne, barber shopy, čistiarne oblečenia, priestory pre nerušený spánok, herné zóny, knižnice, lezecká stena, minigolf na streche, posilňovne, hudobné skúšobne...

Aj v našich končinách idú ale zamestnávatelia s dobou a vzhľadom na situáciu na trhu práce, nemajú veľmi na výber. Dobrého zamestnanca nepritiahnu na vyšší plat a stravné lístky. Teraz v kurze veci ako príjemné pracovné prostredie, voľná pracovná doba a podobné benefity.

Odpočinkové zóny, tiché kancelárie, kaviarne s výberovou kávou a skúsenými baristami, herné kútiky a ďalšie vychytávky zvyšujúce komfort zamestnancov nájdete bežne na pracoviskách firiem ako Notino, AirBank, Zoznam a desiatok ďalších.

zony1-nahled2.jpg

Dvadsať minútová dovolenka pre mozog

Prečo odpočinkové zóny v kanceláriách tak dôležité? Po úmornom premýšľaní totiž potrebuje mozog oddych, ideálne je na chvíľku zamestnať opačnú mozgovú hemisféru. Tá, ktorá je vyťažovaná pri práci, tak čas na regeneráciu. Prečistiť myseľ pomôže pohyb, čerstvý vzduch, dostatočný prísun tekutín a sociálny kontakt. Hlavné je psychicky sa odreagovať a na prácu na pár minút úplne zabudnúť.

A áno, aj sledovanie premiérového dielu Hry o tróny môže skutočne byť oddychová aktivita, ktorá zvýši vašu ďalšiu pracovnú produktivitu, ak je vhodným protikladom k vašej hlavnej náplni práce.

Ako na príjemnú pracovnú pauzu, ktorá vás nakopne?

Únava v práci je problém, ktorý pociťuje väčšina zamestnancov. Pokiaľ k nim patríte tiež, prečítajte si pár našich tipov, ako sa s neprekonateľnou únavou v pracovnej dobe vyrovnať. Novú krv do žíl a veľmi pozitívny zdravotný efekt aj pravidelná rozcvička priamo na pracovisku. Pozrite sa na našu zásobu cvikov do kancelárie - pretiahnete telo, prekrvíte svaly aj mozog a osviežite myseľ.

Nezabúdajte na zábavu a rozptýlenie. Vedieť si oddýchnuť, vypnúť a pobaviť sa s kolegami, je rovnako dôležité, ako vedieť udržať pozornosť a byť v práci produktívny.

Pri sedavom zamestnaní a práci pri počítači je ideálne zvoliť aktívny odpočinok. Zmeňte prostredie, prejdite sa, zastavte sa na kus reči u kolegov o poschodie vyššie, ak máte možnosť, zahrajte si s nimi ping-pong alebo im to natrite v stolnom futbale. Za letných dní choďte von načerpať energiu zo slniečka.

zony2-nahled2.jpg

 

Ak ste sa ráno zničili v posilňovni, alebo ešte stále nemôžete rozchodiť ten včerajší maratón na horskom bicykli, asi na fyzickú aktivitu nemáte ani pomyslenie. Pripravte si šálku kávy alebo obľúbeného čaju, a poseďte na terase či záhradke. Pustite si do uší obľúbenú hudbu, alebo pozrite na seriál - ideálne taký, ktorého epizóda okolo dvadsiatich minút. Celovečerný trhák, alebo 90-minútove diely Hry o tróny si rozdeľte na časti a sledujte ich postupne. Na regeneráciu by vám mala pauza dlhá do 20 minút bohato stačiť.

zony3-nahled2.jpg

Plánovaný oddych, alebo prokrastinácia?

Hranice medzi zdravou prestávkou v práci a prokrastináciou je veľmi tenká. Produktívne prestávky v práci by mali byť vždy plánované. Pauza na obľúbený seriál by mala prísť za odmenu, po vykonanej práci. Ak blúdite na Youtube, HBO GO a Netflix podozrivo často a váš to-do list sa stále neskracuje a ani tento článok nie je dostatočným ospravedlnením, prečo úlohu stále ešte nemáte hotovú.

Buďte pri tom ako prvý
Najnovšie informácie o novinkách a akciách priamo na Váš e-mail.

Podobné články

Prežite zdravo sedavé zamestnanie: Zásoba cvikov do kancelárie

Ľudské telo je stvorené pre pohyb. Lenže vysvetlite to ľuďom v dnešnej sedavej spoločnosti. Možno tiež patríte k 70% populácie, ktorá pri...

20. 2. 2019  Celý článok »

7 (ne) tradičných tipov na zvýšenie efektivity v práci

Prokrastinácia. Slovo, ktoré by ste ešte pred 10 rokmi márne hľadali v slovníku cudzích slov. Ide o lenivosť, roztržitosť, neochotu...

2. 5. 2019  Celý článok »

Doprava od 2,50 €

na výdajné miesta

Doručenie do 48 hodín

Sme naozaj rýchli

U nás máte čas

Tovar môžete vrátiť do 30 dní

Odmeníme Vás

Za každý nákup získate vernostné body