3D pero: návod pre začiatočníkov

Skúšali ste kresliť trojrozmerné objekty? S 3D perom to nie je žiaden problém. Prečítajte si, ako 3D perá fungujú, ako ich ovládať a ako s ich pomocou vytvoríte skvelé darčeky pre svojich najbližších.

3D pero je malá ručná 3D tlačiareň, ktorá funguje na princípe FDM / FFF tlače. V preklade to znamená, že pero taví plastovú strunu (tzv. filament), ktorú môžete tvarovať. Natavený plast na vzduchu rýchlo tuhne a drží tvar.

Zatiaľ čo u klasických 3D tlačiarní musíte dohľadávať elektronické predlohy alebo ich dokonca vytvárať, 3D pero vezmete a začnete kresliť. Jediným obmedzením je vaša fantázia (a pevné základy kresleného objektu). Prístroj využijete napr. ku:

  • tvorbe sôch, šperkov či figúrok,
  • "skicovaniu" trojrozmerných prototypov,
  • opravu nakreslených objektov.
3d_pen_art_sugar_skulls-nahled2.jpg

Modelovanie 3D perom nie je samozrejme ani zďaleka tak presné ako tlač na štandardných stolných zariadeniach. Než v priemyselnom ateliéri ho tak využijete skôr vo voľnom čase.

Ako si vybrať 3D pero?

Výber 3D pera závisí predovšetkým na tom, aké predmety chcete kresliť. Štandardne sa používajú dve plastové náplne: PLA a ABS filamenty.

PLA filamenty vhodnejšie k dvojrozmernému kresleniu - na podložke - a následnému zlepeniu hotových častí (viď ďalej). "Vo vzduchu" sa s PLA taveninou modeluje pomerne zle, pretože pomaly tuhne.

Výhodou PLA strún je ich zdravotná nezávadnosť a šetrnosť k životnému prostrediu; vo voľnej prírode sa časom úplne rozloží. Nevýhodou je nižšia odolnosť voči namáhaniu a teplu (pri teplotách nad 60 ° C mäknú).

3D tlač s PLA vláknami umožňujú napr. XYZ 3D pero 1.0, Polaroid ROOT Play 3D Pen alebo Polaroid PLAY 3D.

ABS filamenty využijete k naozajstnému trojrozmernému kresleniu. Na vzduchu veľmi rýchlo tuhnú, výrobky z ABS plastu pevné a mechanicky odolné. Ich výroba ale zaťažuje životné prostredie. Natavené ABS struny navyše vyparujú chemikálie, ktoré môžu dráždiť sliznice a vyvolať slzenie a kašeľ.

Inšpirácia: pokrok s 3D perom za 51 hodín

Príprava na modelovanie

V zadnej časti zariadenia nájdete napájací konektor a otvor pre vloženie struny. 3D pero musí byť trvalo pripojené na zdroj elektriny. K tomu slúži USB kábel, resp. adaptér do zásuvky.

Otvorom pre struny prechádza filament k taviacej hlavici (tryske), odkiaľ sa vo forme taveniny dostáva zase von. Súčasťou niektorých balení môže byť aj odkladací stojan. Ten je dôležitý, pretože hrot pera dosahuje pri práci nezriedka teplôt cez 200 °C a môže vás popáliť. Aj preto 3D pero nepatrí do rúk deťom mladším ako 9 rokov.

U väčšiny modelov pomocou tlačidiel nastavíte:

  • teplotu taviacej hlavice,
  • rýchlosť tavenia struny,
  • posun filamentu vpred a vzad.

Pokročilejšie prístroje zobrazujú zvolené parametre na LCD displeji a teplotu nahrievania určujú podľa vloženého typu plastu (je potrebné vybrať z ponuky).

Pred kreslením prístroj spustite a nechajte ho nahriať na potrebnú teplotu (spravidla niekoľko desiatok sekúnd). Potom vložte strunu - 3D perá využívajú filamenty s priemerom 1,75 mm (pri klasických 3D tlačiarňach sa tiež používajú 2,85 mm struny). Koniec filamentu musí byť rovný, k zarovnaniu použite obyčajné nožnice alebo štiepačky.

Po vložení posuňte strunu k hrotu. Akonáhle začne z taviacej hlavice vytekať roztopený plast, roztavenú strunu odtrhnite a začnite kresliť. Ak chcete zmeniť farbu 3D filamentov, dajte starej strune spätný chod a až potom vložte nový filament.

VIDEO: Ako ovládať 3D pero

Ako pomocou 3D pera modelovať

3D pero ponúka ako možnosť manuálneho modelovania (treba držať tlačidlo), tak aj automatického kreslenia (tavenina z hrotu vyteká nastavenou rýchlosťou).

Najprv si vyskúšajte maľovanie 3D perom na povrchu. Využite papierovú predlohu alebo maľujte na mobile podľa modelu v aplikácii (napr. Polaroid Play Trace - Android, iOS). Poškodenie displeja smartphónu zabráni ochranné sklo, ktoré je u niektorých 3D pier súčasťou balenia. Pri "dvojrozmernom" kreslení sa so špičkou hrotu dotýkajte podložky.

Pokročilejšou technikou, ktorá si žiada trochu cviku, je trojrozmerné modelovanie. Nekreslite príliš rýchlo - hrozí pretrhnutie vlákna alebo jeho pokrúteniu. Treba tiež počítať so zákonmi mechaniky a statiky. Ak kreslíte napr. trojrozmerný dom, je potrebné - rovnako ako pri naozajstnej stavbe - vytvoriť najprv základy a nosné prvky. potom je možné začať "pokladať" strechu.

U svojich prvých 3D modelov využite tzv. 3D pen stencils. na nich vyobrazené dvojrozmerné predlohy, ktoré po nakreslení zlepíte k sebe (je potrebné opäť počkať 10 sekúnd, než spoj zthune).

Modelovanie podľa predlôh

Súvisiace produkty

XYZ da Vinci 600gr Bottle Green ABS Filament Cartridge
Skladom, v štvrtok u Vás
42,47 €
35,39 € bez DPH
XYZ 3D pero 1.0

XYZ 3D pero 1.0

3408470
Skladom, v stredu u Vás
54,61 €
45,51 € bez DPH
Polaroid ROOT Play 3D Pen
Skladom, v štvrtok u Vás
49,61 €
41,34 € bez DPH
Polaroid 1kg Universal Premium PLA filament, 1.75mm / 1kg - Brown
Skladom, v štvrtok u Vás
27,83 €
23,19 € bez DPH
Buďte pri tom ako prvý
Najnovšie informácie o novinkách a akciách priamo na Váš e-mail.
Doprava ZDARMApre registrovaných zákazníkov už od 35€
Doručenie do druhého dňaSme fakt rýchli
Doživotná záruka na náplneNášmu tovaru proste veríme
Garancia proti poškodeniu tlačiarneKeď sa niečo stane, je to na nás