3D pero: návod pre začiatočníkov

01. 7. 2022

1. júla 2022, 10:00 | Skúšali ste kresliť trojrozmerné objekty? S 3D perom to nie je žiaden problém. Prečítajte si, ako 3D perá fungujú, ako ich ovládať a ako s ich pomocou vytvoríte skvelé darčeky pre svojich najbližších.

Láka vás tvorba trojrozmerných objektov, ale 3D tlačiareň je pre vás príliš drahá záležitosť? Potom pre vás máme tip na produkt, ktorý sa predáva za desiatky či stovky eur, a pritom 3D tlačiareň dokáže veľmi úspešne v hocičom zastúpiť. Reč je konkrétne o 3D perách, ktoré vám umožnia modelovať trojrozmerné objekty podľa vašich predstáv a, samozrejme,  i zručností. V nasledujúcich riadkoch vám o nich povieme všetko, čo potrebujete vedieť.

sk.jpg

Čo to je 3D pero

Ako názov napovedá, ide o špeciálne pero, ktoré umožňuje vytvárať trojrozmerné objekty. Tie vytvárané konkrétne roztavenou náplňou, ktorá vyteká z hrotu pera a svojmu majiteľovi umožňuje vytvárať 3D objekty od základu, alebo pokojne len dotvárať zhotovené objekty z rovnakého či minimálne veľmi blízkeho materiálu (kvôli prepojeniu hmôt). S trochou preháňania by sa teda dalo povedať, že 3D pero je akousi ručnou 3D tlačiarňou, ktorá je síce jednoduchšia na prevádzku, keďže ju nie je treba akokoľvek programovať a podobne, avšak je zároveň aj menej presná, pretože sa nespolieha na mechanické ramená, ale na ľudský faktor.

istock-1082038948.jpg

Pre koho a na čo je určené

Keďže je využiteľnosť 3D pier skutočne veľká, je veľmi široké aj spektrum skupín, ktorým by mohlo dávať zmysel. Skvelo využiteľné je ako pre kreatívcov s chuťou vytvoriť trojrozmerné umenie, tak aj pre staršie deti na rozvoj kreativity, ale napríklad i pre kutilov, ktorí potrebujú vytvárať jednoduchým spôsobom 3D komponenty z rozličných materiálov, poprípade potrebujú ručne doladiť výtlačky z 3D tlačiarní. Vo všeobecnosti sa totiž povedať, že so správne zvolenou tlačovou strunou, tzv. filamentom sa s pomocou 3D pera vytvoriť takmer čokoľvek, samozrejme, za cenu väčšej námahy ako pri 3D tlači.

Princíp fungovania

Princíp fungovania 3D pera je vo svojej podstate úplne jednoduchý, pretože kopíruje klasické 3D tlačiarne. Ako sme naznačili vyššie, pero obsahuje nahrievací hrot kvôli filamentom, ktoré cezeň pretekajú a užívateľom teda umožňujú ich tvarovanie podľa potreby. V tele pier býva okrem žhaviaceho systému taktiež posúvací mechanizmus filamentov, ktorý je pri drahších modeloch rýchlostne regulovateľný. Úplnou samozrejmosťou je naopak voľba smeru “toku” filamentu, a to kvôli tomu, že po ukončení 3D tvorby je potrebné filament z pera vytiahnuť, aby v ňom nestuhol, čo by mohol byť veľký problém, rovnako ako je to pri lacnejších 3D tlačiarňach. 

S ohľadom na nutnosť neustáleho žhavenia hrotu spolu s posuvom filamentov cez neho vás zrejme neprekvapí, že je 3D pero pri práci nutné pripojiť k zdroju napájania, ktorým je spravidla klasická elektrická sieť - respektíve USB kábel s adaptérom, ktorý je do siete zapojený. Podľa typu káblu je teda možné pri niektorých perách použiť na napájanie aj powerbanku, notebook a podobne, čo z nich s trochou prikrášlenia robí 3D tlačiarničky na cesty.

istock-1322552445.jpg

Ako vybrať 3D pero

Pri výbere 3D pera hrá dôležitú úlohu de facto len jedna jeho vlastnosť, ktorou je maximálna teplota jeho nahriatia. totiž určuje, aké typy filamentov s ním bude možné používať, a teda i to, čo sa s ním bude dať tvoriť. Rôzne typy filamentov sa hodia na rôzne 3D predmety, k čomu sa dostaneme neskôr v tomto článku. Pri výbere je preto celkom kľúčové mať vopred jasno v tom, čo máte v pláne tvoriť a akú teplotu na to potrebujete (s ohľadom na vhodný filament). Samozrejme, potom platí, že čím vyššia maximálna teplota, tým lepšie, keďže pero tým pádom podporuje viac druhov filamentov.

Hoci ďalšie špecifikácie 3D pier svojím spôsobom len doplnky, rozhodne by bola škoda ich nespomenúť, keďže vám môžu tvorbu veľmi uľahčiť.  Na trhu k dispozícii napríklad 3D perá s integrovanými displejmi pre jednoduchú kontrolu nastavenej teploty, potom napríklad aj modely s nastaviteľnou rýchlosťou vytláčania filamentov, poprípade s tlačidlom pre vytlačenie potrieb užívateľa alebo s možnosťou využiť ich okrem tvorby 3D objektov aj na spájkovanie a podobne. Niektoré modely majú zas odkladacie stojany, do ktorých sa dajú perá vložiť vo chvíľach ich nevyužívania - a to jednak studené, aj rozžhavené. Vcelku bežná je v dnešnej dobe aj podpora mobilnej aplikácie, obsahujúca napríklad najrôznejšie predlohy na tvorbu, pričom perá stačí v takom prípade prepojiť s mobilom prostredníctvom  Bluetooth, a potom len obťahovať napríklad cez sklo či fóliu takúto predlohu z displeja.

Čo je naopak pri všetkých 3D perách takmer nemenné, rozmery, hmotnosť a dizajn. Vo väčšine prípadov ide o tučné fixky so zadným napájacím portom, ktorých hmotnosť je približne 70 gramov, dĺžka je 17 cm a šírka s výškou záležia od toho, ako výrobca vytvaroval úchop pera.

Súhrnné tipy, ako vybrať 3D pero 

  • Ergonomický tvar, ktorý vám padne do ruky (ak nemáte možnosť si pero ohmatať dopredu, skúste vybrať aspoň také, ktoré tvarom pripomína vaše obľúbené klasické písacie potreby).
  • Spoľahlivosť - určite si pred kúpou prejdite recenzie ostatných užívateľov, z ktorých zistíte, ako je pero spoľahlivé z hľadiska upchávania hrotu a tak podobne.
  • Kompatibilita filamentov - zháňajte perá, ktoré kompatibilné s čo najväčším množstvom filamentov a to ideálne aj tých univerzálnych. Niektoré perá totiž podporujú len filamenty výrobcu, čo sa jednak môže predražiť a jednak kvôli tomu nemusí byť možné zrealizovať niektoré 3D projekty kvôli nevhodnému typu filamentu.
  • Bezpečnosť - Niektoré perá disponujú špeciálnymi detskými režimami, ktoré nie sú vo výsledku ničím iným ako režimom pre relatívne nízke nahriatie taviaceho hrotu. Pokiaľ teda 3D pero chcete pre dieťa, nie je od veci práve po verzii s detským režimom pokukovať, poprípade minimálne kúpiť také pero, ktoré je možné nastaviť na teplotu aj „len“ okolo 50°C, čo je teplota, ktorá je pre detskú tvorbu ešte relatívne bezpečná. 
  • Výmenné hroty - Ak sa chcete s tvorbou 3D pier vyhrať čo možno najviac, mali by ste si zaobstarať pero s vymeniteľným hrotom. Vďaka tomu budete totiž schopní svoje výtvory skladať z filamentu vytlačeného v rôznych hrúbkach, čo jednak uľahčí prácu, ale hlavne sa pozitívne prejaví na dizajne výsledku. 
  • Dĺžka napájacieho kábla - Aby 3D pero fungovalo, je potrebné ho mať neustále pripojené k zdroju energie či už vo forme elektrickej zásuvky alebo napríklad powerbanky. S ohľadom na túto skutočnosť tak určite neprekvapí, že pre pohodlnú ovládateľnosť je kľúčové, aby malo pero čo možno najdlhší napájací kábel, ktorý vás nebude absolútne v žiadnom pohybe obmedzovať. 
  • Prispôsobiteľné nastavenie - Aby sa vám s perom čo najlepšie pracovalo, je ideálne, keď si pri ňom môžete nastaviť čo možno najviac možností priamo podľa vašich preferencií na čele s rýchlosťou vytláčania náplne, teploty nahrievania hrotu a tak podobne. 
  • Jednoduché plnenie - Ak kupujete 3D pero napríklad dieťaťu, pamätajte na to, že je potrebné s ním nielen ľahko pracovať, ale taktiež je kľúčové, aby bolo ľahko sprevádzkovateľné po tom, čo v ňom dôjde náplň. Pri kúpe si teda overte, akým spôsobom sa filament do pera dopĺňa a pokiaľ je to možné, voľte tie modely, pri ktorých je prístup k trubici vedúcej filament čo možno najlepší a najrýchlejší.

Typy filamentov

Ako sme vyššie uviedli, pri výbere pera záleží najviac na type filamentu, ktorý chce jeho majiteľ na tvorbu využívať. K dispozícii je celá škála typov, ktoré sa od seba líšia rýchlosťou tuhnutia, teplotou tavenia, ale napríklad i pevnosťou (resp. odolnosťou), elasticitou, ekologickosťou a tak podobne. Nižšie nájdete najčastejšie typy filamentov, ktoré je možné s 3D perami využívať:

  • ABS - Ide o jeden z najpoužívanejších 3D tlačiarenských materiálov súčasnosti a to aj s prihliadnutím na jeho nízku cenu, zároveň skvelú odolnosť, relatívne rýchle tuhnutie a vcelku prívetivú teplotu topenia. Negatívom je neekologickosť, keďže ide o výrobok z ropy. 
  • HIPS - Materiál vlastnosťami veľmi porovnateľný s ABS, s tým rozdielom, že jeho teplota topenia je o niečo málo vyššia, ale rýchlejšie tuhne. 
  • Nylon - Poddajný materiál vhodný napríklad pre pružnejšie modely. I napriek svojej poddajnosti si však zachováva veľmi dobrú odolnosť proti poškodeniu. Negatívom je tu však problematické spájanie viacerých nylonových dielov do jedného produktu. Kvôli tomu sa hodí buď na jednoduché projekty, alebo do rúk skúsených užívateľov. 
  • PCL - Materiál so suverénne najnižšou tavnou teplotou medzi všetkými filamentami, vďaka čomu je vhodný napríklad aj pre deti, ktorým tak nehrozí popálenie sa. Nízka teplota topenia však so sebou prináša aj pomalé tuhnutie. Pri izbovej teplote je PCL de facto z polovice nahriate na tavenie.  
  • PLA - Najekologickejší filament súčasnosti, ktorý je vyrábaný z čisto rastlinných zdrojov, vďaka čomu pri práci nevznikajú žiadne toxické výpary, dokonca ani zápach. Ďalším pozitívom je relatívne nízka teplota topenia, čo je taktiež veľmi vhodné práve pre začiatočníkov. Negatívom je však krehkosť, ktorá je pomerne vysoká, a preto je pri práci potrebné dávať extrémny pozor na zlomenie. 
  • TPE - Vysoko elastický materiál, ktorý je vďaka svojim vlastnostiam úplne ideálny na tvorbu pružných predmetov. Ohýbaním totiž nehrozí žiadne poškodenie, avšak je pri ňom treba počítať s tým, že na pevné konštrukcie sa úplne využiť nedá. 
  • PET-G -  Ide de facto o ten istý materiál, ktorý sa využíva na výrobu PET fliaš, takže sa pri ňom môžete tešiť na vcelku solídnu pružnosť, ale zároveň aj pevnosť pri širšej vrstve.
  • PC  - Jeden z najpevnejších bežne dostupných filamentov vôbec. Pokiaľ potrebujete vytvoriť niečo so skutočne pevnou konštrukciou, je PC úplne ideálnou voľbou, ktorá však dva háčiky. Ten prvý je vysoká teplota tavenia, druhým je potom dlhá doba tuhnutia. Ide teda vo výsledku o filament vhodný skôr pre pokročilých užívateľov. 

Teplota topenia najčastejších filamentov

V teplotách topenia najčastejších filamentov pre 3D perá sa vám pomôže zorientovať nasledujúca tabuľka:

Typ filamentu 

Teplota topenia

ABS

Asi 210 °C

HIPS

Asi 240 °C

Nylon

Asi 250 °C

PCL

Asi 50 °C

PLA

Asi 180 °C

TPE

Asi 220 °C

PET-G

Asi 220 °C

PC

Asi 300 °C

istock-11838612891.jpg

Ako prichystať 3D pero na modelovanie

Pred prípravou na modelovanie 3D perom je potrebné najprv si rozmyslieť, aký druh filamentu na tvorbu využijete. Podľa neho si totiž nastavíte na pere, ktoré najprv pripojíte k zdroju energie (spravidla do elektrickej siete), požadovanú teplotu nahrievacieho hrotu a následne počkáte, kým sa na ňu zohreje. Nemajte strach, nejde o žiadny dlhý proces - nahrievanie zaberá spravidla desiatky sekúnd, maximálne pár minút v prípade lacnejších 3D pier.

Akonáhle je pero nahriate, opatrne doň vsuňte tlačovú strunu (filament), ktorým chcete modelovať, a na konci ho zarovnajte. Pokiaľ by ste to totiž neurobili, pero si s jeho spracovaním neporadí a z jeho hrotu by vám postupom času prestala hmota vytekať. Po vložení tlačovej struny potom stačí len pri perách s nastaviteľným posunom filamentu aktivovať túto funkciu a začať tvoriť. Pokiaľ chcete zmeniť farbu alebo druh filamentu, či skončiť s tvorbou, jednoducho stlačte na pere “spätný choda nechajte ho vyjsť stranou, ktorou ste ho do pera vložili.

istock-489170460.jpg

Na čom modelovať

Rovnako ako pri 3D tlačiarňach, platí aj pri 3D perách to, že s nimi sa dá modelovať na celú radu materiálov. Jediná vec, ktorú musí spĺňať je to, aby sa z nich dal 3D výtvor odlepiť, čo najlepšie spĺňajú napríklad vinylové podložky, sklo a podobne. Využiť sa však aj papier, na ktorý sa dajú predtlačiť predlohy na obťahovanie, alebo napríklad fólie - pri tých ale pozor, aby ste ich teplým filamentom neroztavili a vo výsledku si nezapríčinili zničenie vášho diela.

Takto prebieha modelovanie podľa predlôh

Ako pracovať s 3D perom

3D pero sa dá využiť v zásade pri dvoch druhoch tvorby - konkrétne pri 2D tvorbe a potom pri tej klasickej 3D. Čo sa týka 2D tvorby, sa točí iba okolo obťahovania papierovej či inej predlohy tak, aby výsledný obrázok z predlohy mierne vystupoval.  Vo svojej podstate ide o 3D, avšak s minimálnym presahom do tretieho rozmeru. To v prípade 3D kreslenia sa už bavíme o skutočnej tvorbe 3D objektov, ktoré sa dajú kresliť bez akéhokoľvek zveličenia priamo vo vzduchu. Aby to však bolo možné, je jednak treba zvoliť správny typ filamentu (s ohľadom na rýchlosť jeho tuhnutia a podobne), ale hlavne mať s 3D tvorbou určité skúsenosti, keďže je pomerne dosť komplikovaná. Stačí totiž napríklad len pretrhnúť filament a s danou linkou môžete začínať od začiatku, pričom vás možno čaká ešte aj oprava miesta, na ktoré časti pretrhnutého filamentu dopadli. Na začiatku 3D tvorby je preto lepšie skúšať svoje umenie na veľmi jednoduchých predmetoch a napríklad i tak, že budete vytvárať najprv len vrstvy a tie k sebe následne pre lepší 3D efekt zlepovať (šablóny na zlepovanie 3D objektov nájdete napríklad tu). Keď sa naučíte tvoriť s perom v 3D na jednoduchých objektoch a pochopíte, ako správne vrstviť, je to hračka.

3D pero - šablóny, ktoré vám v začiatkoch pomôžu

Ako zaznelo niekoľkokrát vyššie, pre začiatočníkov je vhodné vyskúšať si prácu s 3D perom na šablónach, ktoré vám pomôžu osvojiť si základy a zároveň vyrobiť pomerne jednoduchým spôsobom zdanlivo zložité 3D predmety. Nižšie nájdete zoznam niekoľkých webových stránok, na ktorých bezplatné 3D šablóny. Vo všetkých prípadoch ide o univerzálne stránky obsahujúce množstvo motívov, ktoré si stačí stiahnuť a vytlačiť, prípadne zobraziť na tablete či smartphone a cez fóliu ich obtiahnuť. 

3D pero - výrobky, ktoré s ním môžete vytvoriť

Pokiaľ sa vám nechce siahodlho prechádzať stránky spomenuté vyššie, ale hľadáte inšpiráciu priamo na veci, ktoré s pomocou 3D pera viete vytvoriť, nižšie nájdete zoznam na niekoľko jednoduchých predmetov, ktoré pre začiatočnícku tvorbu s 3D perom ako stvorené.  

Najčastejšie otázky a odpovede ohľadom 3D pier

Sú 3D perá aj pre ľavákov?

Nemusíte mať strach. Všetky 3D perá na trhu vytvorené ako pre ľavákov, tak aj pre pravákov, pretože disponujú súmerným telom, ktoré umožňuje úchop akúkoľvek rukou. Úchop je navyše spravidla viac než dobrý, pretože výrobcovia pamätajú pri 3D perách na ergonómiu. 

Ako sa 3D pero nabíja? 

Hoci je prevažná väčšina pier napájaná z elektrickej siete. Poprípade typovo podobné alternatívy, na trhu možno nájsť aj modely so zabudovaným akumulátorom, ktoré je možné jednoducho nabiť a potom využívať de facto kdekoľvek. Nabíjanie prebieha rovnako ako v prípade smartfónov, tabletov či inej elektroniky cez nabíjací port a to väčšinou po dobu niekoľkých hodín. Výdrž je potom závislá na mnohých faktoroch na čele s teplotou, na ktorú sa hrot nahrieva. Spravidla sa ale nejedná o viac ako o jednotky hodín.

sa prepojiť 3D pero s mobilom? 

Áno, ale je potrebné zaobstarať model, ktorý túto možnosť podporuje. Tieto modely spravidla o niečo drahšie ako klasické 3D perá, ale zato vďaka tomu ponúka ako možnosť nastaviť pero cez mobil, tak napríklad aj množstvo najrôznejších šablón, ktoré si možno zobraziť na displeji a následne cez ochrannú fóliu obťahovať, než je výtvor hotový. 

Čo sa dá s 3D perom vytvoriť?

S trochou zveličenia sa dá povedať, že čokoľvek. Limitovaní ste totiž vlastne len vlastnosťami používaného filamentu v kombinácii s jeho množstvom a vašimi schopnosťami. Užívatelia sa však u 3D pier zameriavajú primárne na menšie predmety, ktoré je možné zvládnuť rádovo za niekoľko hodín.

Aký je rozdiel medzi 3D perom a 3D tlačiarňou?

Vo svojej podstate relatívne malý. V oboch prípadoch je totiž výsledný produkt tvorený filamentom, ktorý sa taví v hrote a následne na seba vrství do trojrozmernej podoby. Klasická 3D tlačiareň je však v porovnaní s 3D perom neporovnateľne presnejšia, pretože je ovládaná elektronickými ramenami, zatiaľ čo 3D pero sa plne spolieha na cit vo vašich rukách. 3D pero je ale zase o poznanie lacnejšie.

boys-gc353f148f_1920.jpg
    Buďte pri tom ako prvý
    Najnovšie informácie o novinkách a akciách priamo na Váš e-mail.

    Podobné články

    uvod

    Ako vybrať správne filamenty pre svoju 3D tlačiareň?

    Rovnako ako bežné tlačiarne potrebujú atramentové náplne, potrebujú 3D tlačiarne plastové struny, z ktorých sa tlačia predmety rôznych...

    8. 3. 2020  Celý článok »

    Doprava od 2,50 €

    na výdajné miesta

    Doručenie do 48 hodín

    Sme naozaj rýchli

    U nás máte čas

    Tovar môžete vrátiť do 30 dní

    Odmeníme Vás

    Za každý nákup získate vernostné body