5 tipov, ako správne vybrať kancelársku stoličku či kreslo

04. 1. 2021

4. januára 2021, 10:00 | Sedavé zamestnania čím ďalej rozšírenejšie. Ak v kancelárii presedíte 8 hodín denne (takmer 2 tisíc hodín ročne), bez dobrej kancelárskej stoličky sa nezaobídete. Zlé sedenie totiž mať na ľudské telo devastujúce účinky. Prezradíme vám, ako vybrať také kreslo (či stoličku), ktorá bude slúžiť vášmu zdraviu - nie proti nemu.

Medzi kancelárskymi stoličkami a kreslami na trhu výrazné rozdiely, aj ten najlacnejší výrobok by mal mať certifikát kvality. Ten značí, že výrobok spĺňa minimálne ergonomické vlastnosti stanovené normami.

Pri výbere sa riaďte jednoduchým pravidlom: čím viac hodín na stoličke presedíte, tým kvalitnejšia by mala byť. V opačnom prípade totiž riskujete chronické bolesti chrbta, hlavy alebo dokonca trvalé poškodenie chrbtice a medzistavcových platničiek. Podľa čoho sa pri výbere riadiť?

1) Stoličky, alebo kreslo?

V prvom rade si ujasnite, koľko hodín denne sedíte. Od toho by sa potom malo odvíjať, či zvolíte stoličku, alebo radšej siahnete po kresle.

Kancelárske kreslá mohutnejšie a spravidla u nich nastavíte len sklon a výšku operadla. Funkcia kresiel je predovšetkým reprezentatívna - často majú čalúnený, nepriedušný povrch, čo býva problém predovšetkým v lete. Ideálna nie je ani ich ergonómia, na dlhé sedenie (nad 2 hodiny denne) preto nie kreslá vhodné.

Kancelárske stoličky oproti tomu menšie a oveľa flexibilnejšie (predovšetkým tie s asynchrónnou mechanikou - viď ďalej). Nastavením radu prvkov môžete stoličku prispôsobiť svojmu telu, hodí sa preto pre bežnú kancelársku prax. Kvalitná stolička je dôležitá aj v prípade, kedy problémami alebo ochoreniami chrbta či pohybového aparátu trpíte - jej obstaraním zabránite prehĺbeniu svojich zdravotných problémov.

2) Nosnosť

Stoličku či kreslo vyberajte aj podľa svojej váhy. Štandardné kancelárske stoličky a kreslá majú nosnosť 120 kg, na trhu k dostaniu ale aj výrobky, ktoré vydržia až 150 kg. Tieto robustnejšie stoličky zvyčajne majú zároveň jednotlivé prvky naddimenzované, takže sa hodia aj pre vysokých ľudí (viď ďalej).

istock-1148496197-nahled2.jpg

3) Typ mechaniky

V posledných rokoch štandardom dva typy mechaník - synchrónne a asynchrónne.

Pri synchrónnej mechanike (ktorú využívajú tiež kreslá) je operadlo prepojené so sedákom. Pri opretiu sa stolička sklápa dozadu a kopíruje polohu tela, prípadne ju možno zafixovať v určitej polohe. Pri kvalitnejších výrobkoch nastavíte pomocou skrutky aj tzv. protiváhu, teda silu, akou bude proti vášmu chrbtu pôsobiť.

Synchrónna mechanika umožňuje ergonomické sedenie, ale nemá také možnosti individuálneho prispôsobenia. Nemožno na nej napr. nastaviť výšku chrbtovej opierky alebo hĺbku sedadla (viď ďalej).

Asynchrónna mechanika umožňuje nezávislé nastavenie sedadla, sklonu operadla a výšky kresla pomocou trojice pák. Stoličku si tak upravíte na mieru (na niektorých kreslách sa tento typ mechaniky prakticky nevyskytuje).

A čo práca postojačky?
Pri kancelárskej práci nemusíte len sedieť. V súčasnosti populárnejšie polohovacie stoly, ktoré umožňujú pri práci stáť. Prečítajte si, akých 7 benefitov vám práca u polohovacieho stola prinesie.

4) Nastaviteľnosť jednotlivých častí

Ako píšeme vyššie, je vhodné, ak si jednotlivé časti nastavíte presne podľa seba. Ideálne je vyskúšať si stoličku najprv na predajni. Zistíte, či vám bude výrobok naozaj vyhovovať a zároveň si skúsite stoličku nastaviť. Z akých súčastí sa skladá?

Sedák - prvok určený na sedenie. Zvoľte stoličku so sedákom, do ktorého sa na šírku pohodlne vojdete, bez vás z bokov tlačila opierky.

Pri asynchrónnych stoličkách možno sedák posúvať dopredu a dozadu, väčšinou v rozsahu ± 5 cm od osi. Sedák nastavte tak, aby medzi koncom sedáku a kolenami bolo niekoľko centimetrov voľného priestoru; zároveň by ste sa bedrami mali opierať o operadlo.

Pri sedáku je zároveň možné pákou nastaviť výšku. Mal by byť tak vysoko, aby vaše nohy zvierali v kolene pravý uhol.

Operadlo - prvok pre opretie chrbta. Mal by kopírovať chrbtovú líniu a umožňovať pohodlné sedenie. Pri niektorých výrobkoch je jeho výška nastaviteľná. Operadlá klasických stoličiek vysuniete 67 cm od zeme (merané od dolnej hrany operadla); ak meriate viac než 190 cm, poobzerajte sa po opierkach s väčším rozsahom.

Bedrová opora - znižuje napätie v oblasti bedier. Môže byť:

  • nastaviteľná - posúva sa po osovom mechanizme,
  • nafukovacia - nafúknete ju pomocou gumového balónika.

Hlavová opierka - možno ju nastaviť spravidla výškovo, funguje ako prevencia preťaženia krčnej chrbtice; nie je súčasťou všetkých kresiel a stoličiek.

Podrúčky - prvok pre podopretie lakťov. Mali by byť nastavené tak, aby ste o ne neopierali zápästia. Podľa typu kresla či stoličky je možné podrúčky nastaviť vo všetkých troch rôznych smeroch (3D podrúčky). Niektoré možno aj nakloniť (4D podrúčky).

Ako správne sedieť?
Nastaviteľná kancelárska stolička vám príliš nepomôže, pokiaľ ju nebudete vedieť správne používať. Potrebné informácie sme pre vás uviedli v článku ako správne sedieť pri počítači.
Vhod vám môže prísť aj článok o cvikoch do kancelárie, pomocou ktorých sa zbavíte boľavého chrbta a hlavy.

5) Materiál stoličky

Dôležitým prvkom je tiež materiál, ktorým stoličky či kreslo potiahnuté. Ich výhody a nevýhody sumarizuje tabuľka nižšie - vždy ale siahnite po poťahu, ktorý vám nie je nepríjemný.

 

materiál

výhody

nevýhody

koža/koženka

pôsobí reprezentatívne, ľahko sa čistí, relatívne odolná voči oteru

nie je priedušná, je drahšia ako iné poťahy, nie je vhodná pre dlhšie sedenie

textil

priedušný materiál (najmä sieťovina), v zime kumuluje teplo

zložitejšia údržba pri zašpinení, po čistení nie je možné stoličku niekoľko hodín používať

pamäťová pena

pamätá si tvar vášho tela (ideálne pre ergonomické sedenie)

zložitejšie čistenie, menšia priedušnosť

Buďte pri tom ako prvý
Najnovšie informácie o novinkách a akciách priamo na Váš e-mail.

Podobné články

Zdravé sedenie za počítačom nie je žiadne umenie

Digitálna doba nás premenila na kancelárskych lenivcov, ktorí od monitorov takmer neodlepia zrak. Kancelárska stolička nám pevne prirástla...

27. 2. 2019  Celý článok »

Prežite zdravo sedavé zamestnanie: Zásoba cvikov do kancelárie

Ľudské telo je stvorené pre pohyb. Lenže vysvetlite to ľuďom v dnešnej sedavej spoločnosti. Možno tiež patríte k 70% populácie, ktorá pri...

20. 2. 2019  Celý článok »

Doprava od 2,50 €

na výdajné miesta

Doručenie do 48 hodín

Sme naozaj rýchli

U nás máte čas

Tovar môžete vrátiť do 30 dní

Odmeníme Vás

Za každý nákup získate vernostné body