Kancelárska práca postojačky: 7 benefitov, ktoré vám prinesie

19. 9. 2019

19. septembra 2019, 10:18 | S rozmachom IT technológií sa od práce pri strojoch vo výrobe pomaly presúvame k počítačom. V súčasnosti 4 Európania z 10 pri práci sedia. V Nemecku, Luxembursku a Holandsku dokonca celú pracovnú dobu presedí každý druhý obyvateľ krajiny. Pritom dlhodobé sedenie je príčinou mnohých civilizačných ochorení a zdravotných problémov. Ľudské telo jednoducho nie je na dlhodobé sedenie stavané. Čo s tým? Vstaňte! V nasledujúcom článku pre vás máme hneď 7 zámienok k postaveniu sa zo stoličky.

Dlhodobé sedenie v strnulej polohe nie je pre ľudské telo prirodzené. Bolesti krížov a krčnej chrbtice, vznik kardiovaskulárnych ochorení, diabetes, osteoporóza, trombóza, rakovina. To je výpočet len niektorých zdravotných problémov a chorôb, ktoré môže mať na svedomí dlhodobé sedenie.

Niet divu, že odvetvie ergonomického nábytku do kancelárií zažíva v súčasnosti zlaté časy. Mnohí zamestnávatelia pochopili, že pokiaľ chcú mať zdravých a spokojných zamestnancov, je potrebné tomu prispôsobiť ich pracovné miesta. Od polohovateľných stolov pre prácu postojačky sa pomaly presúva pozornosť k polohovacím pracovným staniciam, kde môže človek pri práci striedať veľké množstvo polôh. Výnimkou nie ani kancelárske stoličky pre aktívne sedenie, gymnastické lopty, sedlové kancelárske stoličky, ergonomické podložky, polohovateľné stojany na monitory a veľa ďalšieho kancelárskeho nábytku a vybavenia.

: https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/7/74/Sit-Stand-Adjustable-Desk-FlexTable.jpg L

Sedieť alebo stáť? Ani jedno. Polohy je dobré striedať.

V jednej polohe by ste nemali pri práci zostávať dlhšie ako 20 minút. A to ani v sede, ani postojačky. Samozrejmosťou by malo byť osvojiť si správnu techniku zdravého sedenia pri práci aj zdravého státia, pokiaľ vám prácu postojačky pracovné miesto umožňuje. Nemenej dôležitými pravidelné pohybové prestávky v práci. Nezáleží toľko na tom, či si počas pauzy skočíte na toaletu, pripravíte kávu alebo zabehnete o poschodie vyššie pozdraviť kolegu. Hlavné je sa hýbať. Pokiaľ sa vám podarí zahrnúť do pracovnej doby aj pár cvikov, ktoré môžete realizovať priamo v kancelárii, vyhrali ste.10-zlava-tonery.png

Pre začiatok si môžete prácu postojačky vyskúšať na konkrétnom type činností. Čo keby ste pri najbližšej porade s kolegom namiesto sedenia stáli, alebo vybavovali telefonáty „za pochodu“? Nikde nie je napísané, že musíte stále stáť, naopak omnoho prospešnejšie pre zdravie je stáť pri práci len časť dňa. Ideálne by bolo čas strávený postojačky rozdeliť do kratších intervalov. Niektoré činnosti sa vám budú postojačky robiť ľahšie, pri niektorých spoznáte sami, že vám ide práca lepšie od ruky, keď sedíte. Skúste sami prísť na to, aké benefity vám striedavá práca postojačky môže priniesť. A rovno vám prezradíme, že za vyskúšanie to stojí. Máme pre vás hneď 7 pádnych dôvodov, prečo:

1) Bude sa vám lepšie premýšľať a budete produktívnejší

Práca postojačky podporuje správnu funkciu krvného obehu. Nedochádza len k lepšiemu prekrvovaniu končatín, viac krvi prúdi aj do mozgu, ktorý je tak omnoho lepšie zásobovaný kyslíkom. Pri práci postojačky budete viac „hore“ a vydržíte sa sústrediť dlhšie ako pri práci v sede. Zvýšené prekrvovanie mozgu kladný vplyv na jeho aktivitu a tým pádom aj na vašu pracovnú produktivitu.

2) Znížite riziko vzniku mnohých ochorení

Výpočet najrôznejších ochorení, ktorých výskyt je spojený s dlhodobým sedením, je skutočne dlhý. Uvádzame len niektoré z nich:

  • Svaly bez pohybu strácajú schopnosť rýchlej reakcie na inzulín, pankreas je potom prinútený produkovať viac inzulínu, čím sa zvyšuje riziko diabetu o 24 %.
  • V dôsledku nedostatku pohybu dochádza k oslabeniu imunitného systému človeka, čo môže viesť ku vzniku rakoviny.
  • Dlhodobé sedenie zvyšuje riziko žilnej trombózy o 33 %. Dochádza totiž k hromadeniu krvi v nohách, čo okrem kŕčových žíl a opuchnutých členkov môže byť príčinou krvných zrazenín.
  • Bez pravidelného pohybu nedochádza k stimulácii kostí. Tie potom redšie a slabšie a dochádza ku vzniku osteoporózy.

3) Budete mať viac energie a lepšiu náladu

Pri práci postojačky telo produkuje endorfíny, ktoré prirodzene zlepšujú náladu. Väčší prísun kyslíku do organizmu zase prináša viac energie nielen pre telo, ale aj pre myseľ - čo sa pri práci môže hodiť.

4) Zbavíte sa bolesti chrbta (konečne)

Bolesti chrbta, konkrétne bedrových stavcov, patria medzi najčastejšie problémy ľudí so sedavým zamestnaním. Pri sedení dochádza k stláčaniu medzistavcových platničiek, ktoré potom vysychajú a tvrdnú. Postupne tak strácajú svoju tlmiacu funkciu a jednotlivé stavce nie chránené pred nárazmi pri pohybe. Bolesti chrbta v týchto prípadoch nielen nevyhnutné, ale častokrát signalizujú poškodenie chrbtice.

5) Zapojíte dôležité svalové skupiny, o ktorých ste doteraz možno ani nevedeli

Keď sedíte, váš organizmus sa takmer dostáva do stavu hibernácie. Príliš veľa času stráveného posediačky vedie k skracovaniu svalov. Pri sedení v zhrbenej pozícii prestávajú pracovať priame brušné svaly a sedacie svaly. Šikmé brušné svaly neprinútite k práci ani správnym sedením. Degenerácia svalov za následok nesprávne držanie tela, z ktorého neskôr vyplynú ďalšie komplikácie spojené s pohybovým aparátom. Aj keď sa to nezdá, pri práci postojačky telo koná mikropohyby, pri ktorých zapája omnoho viac svalových skupín ako v sede.

6) Zvýšite si kapacitu svojich pľúc

Nesprávne sedenie vedie človeka k hrbeniu. V tejto pozícii dochádza k stlačeniu hrudného koša a telo potom pri dýchaní nevyužíva celkovú kapacitu pľúc. Pri dlhodobom sedení tak dochádza k jej postupnému znižovaniu. V pozícii postojačky dôjde k narovnaniu tela a uvoľneniu hrudného koša. Môžete sa tak konečne poriadne nadýchnuť. Viac kyslíku vo vašom tele vedie k zlepšeniu mentálnych aj telesných funkcií organizmu.

7) Predĺžite si život

A to nie je len fráza. Štúdia americkej spoločnosti pre výskum rakoviny z roku 2010 preukázala, že u žien, ktoré sedia v priebehu života dlhšie ako 6 hodín denne, je pravdepodobnosť predčasného úmrtia o 37 % vyššia ako u žien, ktoré sedia menej ako tri hodiny denne. To už stojí za zmenu pracovných návykov, nemyslíte?

Buďte pri tom ako prvý
Najnovšie informácie o novinkách a akciách priamo na Váš e-mail.

Podobné články

Zdravé sedenie za počítačom nie je žiadne umenie

Digitálna doba nás premenila na kancelárskych lenivcov, ktorí od monitorov takmer neodlepia zrak. Kancelárska stolička nám pevne prirástla...

27. 2. 2019  Celý článok »

Prežite zdravo sedavé zamestnanie: Zásoba cvikov do kancelárie

Ľudské telo je stvorené pre pohyb. Lenže vysvetlite to ľuďom v dnešnej sedavej spoločnosti. Možno tiež patríte k 70% populácie, ktorá pri...

20. 2. 2019  Celý článok »

Doprava od 2,50 €

na výdajné miesta

Doručenie do 48 hodín

Sme naozaj rýchli

U nás máte čas

Tovar môžete vrátiť do 30 dní

Odmeníme Vás

Za každý nákup získate vernostné body