10 tipov ako zmeniť svoju kanceláriu na eco-friendly

13. 5. 2019

13. mája 2019, 19:24 | Ekologické zmýšľanie sa pomaly, ale iste vkradlo do našich domácností. Recyklujeme, snažíme sa nevytvárať odpad, šetríme energiami, skrátka berieme ohľad na našu planétu. Darí sa nám to ale aj na pracoviskách? Trvalá udržateľnosť nie je len trendom, ale stáva sa nevyhnutnosťou. Zmeňte aj vy svoju kanceláriu na eco-friendly.

Eco-friendly prístup pomáha nielen planéte, ale aj samotným firmám. Môže pomôcť ušetriť náklady a získať konkurenčnú výhodu, či u zamestnancov (75 % mileniálov by prijalo nižší plat v prípade, že ich zamestnávateľ je šetrný k životnému prostrediu), alebo u obchodných partnerov a zákazníkov.

Eco-friendly kancelária v praxi

Niektoré zmeny s cieľom znížiť ekologickú stopu predstavujú pre firmy veľké investície. Nahradiť existujúce osvetlenie ekologickejšou variantou, prejsť na šetrnejší systém vykurovania, ... Môže trvať pomerne dlhú dobu, než vedenie firmy k rozhodnutiam o tak zásadných zmenách dospeje. Premenenie svojej kancelárie na eko-friendly nemusíte odkladať na neskôr. Aj malé zmeny, ktoré začleníte do svojich pracovných procesov, budú mať veľký pozitívny dopad na naše životné prostredie.

Ako zmeniť svoju kanceláriu na eco-friendly

1) Bezpapierové kancelárie

Žijeme v digitálnej dobe a cloudové služby rastú ako huby po daždi. Prístup k internetu 81 % obyvateľov rozvinutých krajín a vy ešte stále tlačíte dokumenty na papier? Znížte spotrebu papiera a samotnú tlač na minimum - ušetríte peniaze, priestor v kanceláriách i planétu.

2) Keď tlačíte, tlačte ekologicky

Nie ste schopný fungovať bez tlačiarne? Prejdite na ekologickú tlač. Vyberte si tlačiareň do kancelárie s ohľadom na jej energetickú náročnosť. Ušetriť náklady aj životné prostredie môžete aj nákupom kompatibilných náplní, s ktorými vytlačíte viac strán ako s originálnymi tonermi a cartridgmi.

3) Odpojte energetických upírov

Vedeli ste, že elektronické zariadenia spotrebúvajú elektrickú energiu, aj keď vypnuté? Pri odchode z kancelárie ich preto nestačí iba vypnúť tlačidlom, mali by ste ich odpojiť zo zásuvky.

4) Nakupujte vo veľkom

Menší počet nákupov väčšieho množstva tovaru znamená menej obalov, menej najazdených kilometrov pri doprave tovarov a spravidla aj menšiu cifru na cenovke.

5) Zmeňte dodávateľa

Či nakupujete kancelárske vybavenie, potraviny, alebo napríklad služby, vyberajte dodávateľa podľa lokálnej dostupnosti a podľa ich environmentálnej zodpovednosti. Naštudujte si, aké certifikáty preukazujúce šetrnosť k životnému prostrediu, ktoré pre danú oblasť štandardom a ak váš existujúci dodávateľ podmienky nespĺňa, vymeňte ho.

6) Kúpte nádoby na triedenie odpadu a recyklujte

Keď produkujete odpad, recyklujte ho. Kúpte nádoby na triedený odpad, poučte zamestnanca a motivujte ho k triedenie odpadu. Pre začiatok si môžete prečítať náš článok o recyklácii papiera v kancelárii, veľa tipov v ňom sa dá použiť aj pre recykláciu ostatných materiálov na pracovisku.

7) Nepreháňajte to s kúrením ani s klimatizáciou

Základným vybavením pre kontrolu teploty v kanceláriách by mal byť termostat. S jeho pomocou môžete ľahko regulovať teplotu v miestnostiach aj o desatiny stupňa a zabrániť tak zbytočným energetickým stratám.

8) Nechajte svietiť slnko miesto umelého osvetlenia

Kam nechodí slnko, tam chodí doktor. Ľudia, ktorí pracujú v kanceláriách s oknami spokojnejší, produktívnejší a odpočinutejší, pretože v noci naspia v priemere o 46 minút viac ako tí, ktorí pracujú v priestoroch bez okien. Počas dňa vytiahnite okenné rolety a využívajte denné svetlo k osvetleniu.

eko-nahled2.jpg

9) Prejdite na LED osvetlenie

Ideálne moderné osvetlenia, ktoré dokážu samé regulovať intenzitu a farbu svetla podľa dennej doby, počasia a aktuálnej potreby. Vymeniť neúsporné žiarovky za LED žiarovky je oveľa menšia investícia.

10) Vzdelávajte zamestnanca a kolegov a motivujte ich!

Najväčšou výzvou ale nie je nové opatrenia zaviesť, ale motivovať zamestnancov, aby ich dodržiavali. Vzdelávajte ich, usporiadajte ekologické workshopy, zaraďte do ponuky eco-friendly zamestnanecké benefity, nechajte ekologickým zmýšľaním prerásť celú vašu firemnú kultúru a dovoľte všetkým sa zapojiť a priložiť ruku k dielu.

Buďte pri tom ako prvý
Najnovšie informácie o novinkách a akciách priamo na Váš e-mail.

Podobné články

Papier v kancelárií: Ako znížiť jeho spotrebu a správne recyklovať

Sú naozaj tie hromady papiera v košoch našich kancelárií nepoužiteľný odpad? Existujú možnosti, ako využiť túto cennú prírodnú surovinu na...

25. 3. 2019  Celý článok »

Ako vybrať tlačiareň do kancelárie a nepopáliť sa?

Uplynulo už takmer 580 rokov od chvíle, kedy Johannes Gutenberg priniesol ľudstvu svoj revolučný vynález, kníhtlač. Objav, ktorý nebývalým...

12. 2. 2019  Celý článok »

Doprava od 2,50 €

na výdajné miesta

Doručenie do 48 hodín

Sme naozaj rýchli

U nás máte čas

Tovar môžete vrátiť do 30 dní

Odmeníme Vás

Za každý nákup získate vernostné body