Klimatizácia: chlaď a neškoď!

Pokiaľ patríte k ľuďom, ktorí sa v horúcich dňoch spoliehajú na moderné zariadenie - klimatizáciu, možno sa vám bude hodiť pár odporúčaní, ako klimatizáciu využívať účelne a predovšetkým s ohľadom na svoje zdravie.

1.Príliš intenzívne chladenie ochladzuje nie len miestnosť, ale aj vzájomné vzťahy

Delíte sa o kanceláriu s viacerými spolupracovníkmi? Alebo patríte medzi tých „šťastlivcov“, ktorí chodia do kancelárie kde nemajú ani súkromie, ani vlastný stôl (nie to ešte stoličku), a s desiatkami či dokonca stovkami ďalšími ľuďmi sa delíte o počítač, aj o telefón? Áno, rozprávame o tzv. otvorenej neoddelenej veľkokapacitnej kancelárii, alebo aj o open space. Asi tušíte, aké je ťažké sa dohodnúť na spoločných pravidlách pre používanie klimatizácie. A že je ešte ťažšie tieto pravidla dôsledne dodržiavať, respektíve vymáhať ich po tých, ktorí ich porušujú.

Jedným z dôvodov častých hádok spolupracovníkov, ktorí pracujú v spoločnej kancelárii, je správne nastavenie výslednej teploty na akú sa má celý priestor ochladiť. Je vedecky dokázané, že ženy a muži majú na ideálnu teplotu úplne odlišný názor. Zatiaľ čo ženám vyhovuje práca vo vyšších teplotách, tak u mužov je to presne naopak. V každom prípade, rozdiel medzi teplotou v klimatizovanej miestnosti a tou aktuálnou vonku by nemal byť väčší ako 5°C. V opačnom prípade „používatelia“ vystavení veľkému teplotnému šoku, ktorému by sme sa mali vyvarovať.

2.Udržujte nie len seba, ale aj klimatizáciu v dobrej kondícii

Klimatizáciu je nutné pravidelné udržiavať a čistiť. Nie len, že bude potom spoľahlivo fungovať, ale predovšetkým sa v nej nebude usadzovať prach, pleseň, roztoče a ani žiadne iné škodlivé mikróby. Tie môžu byť zdrojom nebezpečných alergénov a v ich dôsledku aj zdravotných problémov. Naopak starostlivo udržiavaná a pravidelne čistená klimatizácia môže dlho a verne slúžiť ako čistička vzduchu.

3.Keď prúd, tak jedine ten teplý Golfský

Nenechajte na seba prúdiť studený vzduch. Môžete chytiť letnú virózu v tom lepšom prípade, ale v tom horšom prípade zápal nosohltanu, chrípku, angínu, alebo laryngitídu.  

4.Aby ste nezostali na suchu

Optimálna vlhkosť vzduchu v miestnosti je v zime 45 až 60%, v lete je to 40 až 50%. Moderná klimatizácia ju dokáže zaistiť a udržovať v tomto rozmedzí.

5.Panuje u vás na pracovisku zatuchnutá „atmoška“? Vyvetrajte!

Platí to nie len pre vzťahy s kolegmi, ale aj pre klimatizovaný priestor. Aj v ňom by ste si mali dopriať luxus pravidelného vetrania, pretože práve vetranie pomáha udržiavať ideálnu koncentráciu CO2. Počas dlhej prítomnosti v miestnosti, kde je vydýchaný vzduch, vám hrozí pálenie očí, zvýšená únava, bolesť hlavy a strata sústredenia.

Nastavená, spoľahlivo fungujúca a dobre vyčistená klimatizácia je k nezaplateniu, pretože zdravie sa skrátka kúpiť nedá. Klimatizácia môže nie len byť vhodným elektronickým doplnkom, ktorý významne zvyšuje komfort pobytu v uzavretých miestnostiach. V tropických teplotách, ktoré v posledných 10 rokoch pravidelne postihujú celú Európu, môže zachrániť nie jeden ľudský život. Prospieva seniorom, ktorých v horúcich dňoch môžu zasiahnuť infarkt, mŕtvica, náhly kolaps. Klimatizácia tiež pomáha ľudom so srdcovou chybou a jej prednosti ocenia aj alergici.

Buďte pri tom ako prvý
Najnovšie informácie o novinkách a akciách priamo na Váš e-mail.
Doprava ZDARMApre registrovaných zákazníkov
Doručenie do druhého dňaSme fakt rýchli
Doživotná záruka na náplneNášmu tovaru proste veríme
Garancia proti poškodeniu tlačiarneKeď sa niečo stane, je to na nás