Klimatizácia: chlaď a neškoď!

Pokiaľ patríte k ľuďom, ktorí sa v horúcich dňoch spoliehajú na moderné zariadenie - klimatizáciu, možno sa vám bude hodiť pár odporúčaní, ako klimatizáciu využívať účelne a predovšetkým s ohľadom na svoje zdravie.

1.Príliš intenzívne chladenie ochladzuje nie len miestnosť, ale aj vzájomné vzťahy

Delíte sa o kanceláriu s viacerými spolupracovníkmi? Alebo patríte medzi tých „šťastlivcov“, ktorí chodia do kancelárie kde nemajú ani súkromie, ani vlastný stôl (nie to ešte stoličku), a s desiatkami či dokonca stovkami ďalšími ľuďmi sa delíte o počítač, aj o telefón? Áno, rozprávame o tzv. otvorenej neoddelenej veľkokapacitnej kancelárii, alebo aj o open space. Asi tušíte, aké je ťažké sa dohodnúť na spoločných pravidlách pre používanie klimatizácie. A že je ešte ťažšie tieto pravidla dôsledne dodržiavať, respektíve vymáhať ich po tých, ktorí ich porušujú.

Jedným z dôvodov častých hádok spolupracovníkov, ktorí pracujú v spoločnej kancelárii, je správne nastavenie výslednej teploty na akú sa má celý priestor ochladiť. Je vedecky dokázané, že ženy a muži majú na ideálnu teplotu úplne odlišný názor. Zatiaľ čo ženám vyhovuje práca vo vyšších teplotách, tak u mužov je to presne naopak. V každom prípade, rozdiel medzi teplotou v klimatizovanej miestnosti a tou aktuálnou vonku by nemal byť väčší ako 5°C. V opačnom prípade „používatelia“ vystavení veľkému teplotnému šoku, ktorému by sme sa mali vyvarovať.

2.Udržujte nie len seba, ale aj klimatizáciu v dobrej kondícii

Klimatizáciu je nutné pravidelné udržiavať a čistiť. Nie len, že bude potom spoľahlivo fungovať, ale predovšetkým sa v nej nebude usadzovať prach, pleseň, roztoče a ani žiadne iné škodlivé mikróby. Tie môžu byť zdrojom nebezpečných alergénov a v ich dôsledku aj zdravotných problémov. Naopak starostlivo udržiavaná a pravidelne čistená klimatizácia môže dlho a verne slúžiť ako čistička vzduchu.

3.Keď prúd, tak jedine ten teplý Golfský

Nenechajte na seba prúdiť studený vzduch. Môžete chytiť letnú virózu v tom lepšom prípade, ale v tom horšom prípade zápal nosohltanu, chrípku, angínu, alebo laryngitídu.  

4.Aby ste nezostali na suchu

Optimálna vlhkosť vzduchu v miestnosti je v zime 45 až 60%, v lete je to 40 až 50%. Moderná klimatizácia ju dokáže zaistiť a udržovať v tomto rozmedzí.

5.Panuje u vás na pracovisku zatuchnutá „atmoška“? Vyvetrajte!

Platí to nie len pre vzťahy s kolegmi, ale aj pre klimatizovaný priestor. Aj v ňom by ste si mali dopriať luxus pravidelného vetrania, pretože práve vetranie pomáha udržiavať ideálnu koncentráciu CO2. Počas dlhej prítomnosti v miestnosti, kde je vydýchaný vzduch, vám hrozí pálenie očí, zvýšená únava, bolesť hlavy a strata sústredenia.

Nastavená, spoľahlivo fungujúca a dobre vyčistená klimatizácia je k nezaplateniu, pretože zdravie sa skrátka kúpiť nedá. Klimatizácia môže nie len byť vhodným elektronickým doplnkom, ktorý významne zvyšuje komfort pobytu v uzavretých miestnostiach. V tropických teplotách, ktoré v posledných 10 rokoch pravidelne postihujú celú Európu, môže zachrániť nie jeden ľudský život. Prospieva seniorom, ktorých v horúcich dňoch môžu zasiahnuť infarkt, mŕtvica, náhly kolaps. Klimatizácia tiež pomáha ľudom so srdcovou chybou a jej prednosti ocenia aj alergici.

Doprava ZDARMApre registrovaných zákazníkov
Doručenie do druhého dňaSme fakt rýchli
Doživotná záruka na náplneNášmu tovaru proste veríme
Garancia proti poškodeniu tlačiarneKeď sa niečo stane, je to na nás