Ako správne napísať adresu na obálku, pohľadnicu alebo balík? Dá sa to aj na PC
Pri odosielaní listov, pohľadníc a ďalších druhov zásielok má správne napísaná adresa na obálke tú najdôležitejšiu úlohu. Iba so správne vyplnenou a čitateľne napísanou adresou sa vaša zásielka skutočne dostane tam, kam ju posielate. Mrknite sa na vzor, ako správne napísať adresu, kam napisat adresu na obalku a kde sa pise adresa na balik, ako by mala mala vyzerať, alebo ju rovno skúste namiesto trápenia sa s perom vytlačiť z počítača. Vypisovanie obálky vás vďaka našim tipom už viac nezaskočí.

Aj v dobe digitálnej komunikácie zostáva fyzická pošta nepostrádateľnou súčasťou nášho života – a práve presnosť v adresovaní rozhoduje o tom, či zásielka dorazí do správnych rúk. Pozrieme sa na zásady ako napísať adresu na obálku, list, balík či pohľadnicu.
História zasielania listov
Vývoj a zjednotenie adresného systému má fascinujúcu históriu, ktorá siaha až do starovekého Grécka a Ríma. Vtedy sa používali rôzne spôsoby identifikácie budov, napríklad nápisy či špecifické označenia, čo pomáhalo s orientáciou.
Skutočný rozmach štandardizácie adries však prišiel až v 19., kedy sa s rozvojom poštových služieb a zlepšením dopravy začali formovať jasnejšie pravidlá. Avšak až s expanziou poštových systémov v 19. storočí sa objavila potreba zavedenia jednotných pravidiel na písanie adries. Tento krok výrazne uľahčil doručovanie zásielok a podporil ako obchodné, tak spoločenské väzby.
V 20. storočí potom vznikol systém Poštových smerovacích čísel (PSČ), ktorý umožnil automatizáciu triedenia pošty a výrazne spresnil jej doručovanie. S postupujúcou globalizáciou a nárastom medzinárodných zásielok sa ukázala nutnosť zjednotenia adresných formátov medzi jednotlivými štátmi. Vďaka tomu vznikli medzinárodné normy, ktoré uľahčujú doručovanie pošty po celom svete.

Ako správne napísať údaje na obálku
Zaobstarať obálku či balík a poštovú známku sú len prvé kroky k úspechu. O rýchle a bezproblémové doručenie sa postará správne uvedená adresa. V opačnom prípade je totiž celkom dosť možné, že vašu adresu budú nejaký čas lúštiť grafológovia, alebo sa z dôvodu nečitateľnej adresy nepodarí zásielku doručiť. Ako vypísať obálku tak, aby sa bezpečne dostala na miesto určenia? Než sa do jej písania pustíte, zopakujte si tieto zásady:
- Zabudnite na písmo o veľkosti blchy. Obálku napíšte dostatočne veľkým písmom, aby text bol čitateľný.
- Nepíšte ceruzkou. Adresa sa väčšinou nesmie písať prostriedkom, ktorý je možné ľahko vymazať a prepísať. Rovnako je zakázané na vypísanie zásielok používať červenú farbu a radšej nepoužívajte ani iné príliš výrazné farby. Stavte na starú dobrú klasiku (modré alebo čierne pero) alebo gélové pero.
- Na obálke si nechajte miesto na umiestnenie známok či štítkov prepravnej spoločnosti. Tie sa spravidla umiestňujú do pravej hornej štvrtiny obálky.
Tip: Správne uvedený odosielateľ a adresát sú kľúčovým, ale nie jediným faktorom úspechu. Poštová adresa musí byť čitateľná. Pokiaľ ju píšete ručne zvoľte radšej tlačené písmo. Najlepšie ale urobíte, keď si doručovaciu aj spiatočnú adresu napíšete na počítači a necháte ich vytlačiť na tlačiarni.
Samotná doručovacia adresa potom patrí do pravej spodnej štvrtiny obálky. Na riadky pod seba napíšte
- oslovenie (voliteľné), meno adresáta,
- ulicu s popisným číslom,
- PSČ a mesto.
Vypisovanie obálok do zahraničia má ďalšie špecifikum navyše. V prípade, že posielate zásielku do/zo zahraničia, pripíšte pod adresu ešte cieľovú krajinu (ideálne v angličtine, príp. jazyku cieľovej destinácie).
Vzor adresy na obálke:
Vážená pani Anna Nováková Gejzu Dusíka 42 917 01 TRNAVA |
Thomas Müller Goethestrasse 27 22767 HAMBURG GERMANY |
Rovnaké pravidlá platia aj pri posielaní listu právnickým osobám. Vzor písania adresy na (firemné) zásielky:
Pán Matúš Slanina Business world s. r. o. Svätoplukova 202/6 052 01 SPIŠSKÁ NOVÁ VES |
Tesco Stores SK a. s. Lomonosovová 1527/68b. 917 01 TRNAVA |
Spiatočná adresa (adresa odosielateľa)
Spiatočná adresa sa vypĺňa predovšetkým pre prípad, že by sa vašu zásielku nepodarilo doručiť. V takejto situácii sa väčšinou posiela späť tomu, kto zásielku odoslal, na uvedenú adresu odosielateľa. Pokiaľ ju spätnou adresou neoznačíte, môže sa stať, že nedoručiteľný balík či list prepravná spoločnosť po určitej dobe zničí a vyhodí. Poznať miesto na obálke, kam sa píše odosielateľ, je teda bez pochybností nevyhnutné.
Pre písanie spiatočnej adresy platia úplne rovnaké pravidlá ako pre adresu doručovaciu. Iba s tým rozdielom, že sa píše do ľavého horného rohu (alebo tiež ľavej hornej štvrtiny) obálky. Taktiež jej písmo môže byť menšie ako pri adrese príjemcu (stále ale platí, že musí byť dostatočne veľké, aby sa dalo bez problémov prečítať). K spiatočnej adrese môžete taktiež pripojiť poznámky či inštrukcie ohľadom spôsobu, ako sa má so zásielkou zaobchádzať.
Formáty obálok
Keď už hovoríme o tom ako napísať adresu na obálku, poďme si ich trochu priblížiť. Líšia sa veľkosťou, formátom aj účelom, a preto je dobré vybrať pre vašu zásielku tú správnu.
Medzi najbežnejšie patria:
- C6 – ideálna obálka na pohľadnice alebo listy zložené na štvrtiny.
- DL (Dimension Lengthwise) – dlhá úzka obálka, do ktorej sa zmestí list A4 zložený na tretiny.
- C4 – dostatočne veľká obálka na dokumenty formátu A4 bez prehýbania.
Formát |
Rozmery obálky |
Obálka pre formáty papierov typu |
C3 |
324 × 458 mm |
A3 |
C4 |
229 × 324 mm |
A4 (1× preložený papier A3) |
C5 |
162 × 229 mm |
A5 (1× preložený papier A4) |
C6 |
114 × 162 mm |
A6 (1× preložený papier A5, 2× preložený papier A4) |
DL |
220 × 110 mm |
papiere formátu A4 preložené dlhšou stranou na tretiny |
Ako správne napísať údaje na balík
Pri adresovaní balíka platia obdobné pravidlá ako pri liste – správne umiestnenie adresy je kľúčové pre bezproblémové doručenie. Adresa príjemcu by mala byť vždy v pravej dolnej časti balíka, zatiaľ čo údaje o odosielateľovi patria do ľavého horného rohu.
Rovnako ako pri listovej obálke je dôležité uviesť všetky potrebné informácie:
- meno a priezvisko, adresu príjemcu,
- názov ulice a číslo domu,
- mesto alebo mestskú časť,
- poštové smerovacie číslo.
Čitateľnosť je zásadná – preto píšte adresu starostlivo, najlepšie tlačeným písmom. Použitie červenej farby je nevhodné, pretože môže spôsobiť problémy pri triedení zásielok.
Nezabudnite, že okrem správneho vypísania je kľúčové aj bezpečné zabalenie. Obsah balíka musí byť dostatočne chránený, aby sa pri preprave nepoškodil alebo neotvoril. Ak využívate starú škatuľu, uistite sa, že ste odstránili všetky pôvodné štítky a prepravné nálepky, aby nedošlo k omylu pri doručovaní.
Adresa na balíku sa píše rovnakým spôsobom ako na obálke – údaje sa uvádzajú pod sebou. Pod adresu odosielateľa môžete pridať nálepky alebo poznámky týkajúce sa poštovej služby, obsahu zásielky či pokynov pre manipuláciu. Slovenská pošta to odporúča pre jednoduchšie triedenie.
Niektoré zdroje uvádzajú, že adresa odosielateľa by mala byť prečiarknutá, aby nedošlo k zámene. V súčasnej dobe však adresa odosielateľa nemusí byť prečiarknutá, pretože moderné triediace linky sa riadia predovšetkým umiestnením adresy príjemcu. Väčšina dopravných spoločností dnes pracuje s elektronicky generovanými nalepovacími štítkami, ktoré minimalizujú riziko chyby pri doručovaní.

Tlač adresy na obálku zvládnete vo Worde
Neveríte čitateľnosti svojho písma, alebo skrátka chcete mať peknú, úhľadne nadpísanú a profesionálne vyzerajúcu obálku či štítok na balíku? Tlač obálok zvládnete doma v pár jednoduchých krokoch. V programe Microsoft Word si ju môžete napísať v počítači a následne vytlačiť pomocou svojej tlačiarne.
1. Pre tlač obálok otvorte Microsoft Word a kliknite na kartu Korešpondencia.
2. Vyberte možnosť Obálky.

3. V karte Možnosti si nastavte požadovanú veľkosť obálky. Pokiaľ si nemôžete vybrať zo zoznamu, na samom konci kliknite na Vlastnú veľkosť a nastavte si rozmery svojej obálky ich zadaním do polí Šírka a Výška. Tu tiež môžete nastaviť formát písma pre adresu príjemcu aj odosielateľa.


Tip: Ste vo vypisovaní adresy na obálku cez počítač začiatočník? Najprv si pokojne len tak na papieri do tlačiarne urobte skúšobnú tlač. Tým zistíte, či ste všetko nastavili skutočne správne a adresa sa vám tlačí tak, ako chcete a potrebujete. Až potom tlačte “na ostro” na obálku.
Tlač obálky s poštovou adresou už zvládnete. Vedeli ste, že rovnako ľahko si môžete vytlačiť aj vlastnú kuchársku knihu? Prečítajte si, ako si vytvoriť vlastnú kuchársku knihu a ďalšie vychytávky do kuchyne.
Keď už máme adresáta aj odosielateľa správne uvedených, zostáva jediné – vložiť obsah do obálky, starostlivo ju zalepiť a odniesť na poštu, kde nalepí na obálku poštovú známku. Potom už len stačí počkať, kým zásielka dorazí do správnych rúk!
Súvisiace produkty
Podobné články

Ako sa vyrába a recykluje papier?
Až donedávna bol papier hlavným informačným médiom našej civilizácie. O toto prvenstvo ho síce pripravili digitálne nosiče, napriek tomu by sme sa bez papiera nezaobišli. Vo forme lepenky je totiž neoddeliteľnou súčasťou prepravy produktov všetkých tvarov a veľkostí. Vznik papiera siaha do ďalekej minulosti a jeho veľkokapacitná výroba je bežným štandardom aj v dnešnej dobe. Prečítajte si, ako sa papier vyrába a koľkokrát je možné ho recyklovať.
Celý článok »
Ako si vytvoriť vlastnú kuchársku knihu a ďalšie vychytávky do kuchyne
"Koľko gramov masla bolo v tom recepte?" "Do ktorej koreničky sme dali aké korenie?" Ak sa v tomto spoznávate, máme pre vás niekoľko vychytávok, ktoré vám uľahčia pobyt v kuchyni. A čo je najlepšie: všetky si ich môžete za pár chvíľ vytlačiť na svojej tlačiarni.
Celý článok »