Ako recyklovať tonery HP, pomôcť dobrej veci - a neplatiť za to ani korunu

HP ako jedna z mála spoločností využíva pri výrobe recyklované materiály, ktoré získava z použitých tonerov a napr. aj PET fliaš. K lepšiemu životnému prostrediu môžete prispieť aj vy - a nebude to vás ani vašu firmu stáť jediný cent. Prečítajte si, ako na to.

Prevod dokumentov do digitálnej podoby je téma, ktorá sa v posledných rokoch skloňuje v nejednej kancelárii. Napriek postupujúcej digitalizácii je ale aj dnes potrebné naďalej tlačiť rad dokladov. Aj samotnú tlač možno pojať so šetrným prístupom k životnému prostrediu, ako ukazuje výrobca tlačiarní a tonerov HP (Hewlett-Packard) so svojím programom Planet Partners.

HP na prelome milénia postavila veľkú časť svojej výroby na recyklovaných surovinách. Svojich zákazníkov nabáda k vráteniu prázdnych tonerov a aktívne im zasiela obálky a boxy pre uskladnenie použitých náplní.

Zaujímajú vás ďalšie spôsoby, ako sa pri tlači správať ekologickejšie? Prečítajte si článok 6 tipov, ako pri tlačení znížiť dopad na životné prostredie.

Ekologický program HP má ale aj ľudský rozmer. Pri výrobe nových tonerov sa totiž využíva i plast z recyklovaných PET fliaš (denne ich spotrebuje okolo milióna); HP túto surovinu získava oi. z Haiti, jednej z najchudobnejších krajín sveta.

Tento ostrovný štát totiž doslova preteká horami odhodených fliaš. HP za ich zber platí miestnym obyvateľom a po spracovaní pridáva recyklovanú surovinu do nových tonerov pre atramentové a laserové tlačiarne. Odkiaľ sa ale na Haiti berú hromady fliaš?

30 sekúnd, ktoré zmenili život miliónov ľudí

12. januára 2010 o 16:53 miestneho času postihlo krajinu uprostred Karibiku ničivé zemetrasenie. Pretože trvalo len pol minúty, stálo podľa niektorých odhadov život 316 tisíc ľudí. Miliónom ďalších potom zobralo strechu nad hlavou.

Viac ako 10 rokov po ničivom zemetrasení v krajine problémy s dodávkami pitnej vody. Miestni tak volia logickú (prakticky jedinú možnú) cestu: kupujú ju balenú. Hory odpadkov výsledkom obmedzenej, nie príliš rozvinutej infraštruktúry.

Podľa odhadov Svetovej banky 54% Haiťanov žije pod hranicou chudoby, nezamestnanosť tu tvorí 13,5%. Bolo tak logické, že HP svoj program Planet Partners spojila práve s pomocou miestnym obyvateľom: recykláciou plastových fliaš znižujú miestne znečistenie svojho okolia a vďaka stabilnému príjmu môžu posielať svoje deti do školy a zabezpečiť im strechu nad hlavou:

HP okrem iného poskytuje deťom svojich pracovníkov štipendium a pomáha im dosiahnuť kvalitné vzdelanie. Na tejto pomoci sa môžete podieľať aj vy. HP totiž na výrobu recyklovaných náplní potrebuje použité atramentové a laserové tonery, ktoré rozložia na jednotlivé komponenty a znovu použijú. Stačí, keď ich spoločnosti zašlete späť.

VIDEO: ako HP vyrába recyklované tonery?

Ako poslať HP použité tonery naspäť?

HP hradí všetky náklady, ktoré spojené s prepravou opotrebovaných náplní. Stačí, keď na stránkach spoločnosti:

  • zadáte počet tonerov, ktoré chcete k recyklácii vrátiť (od toho sa odvíja spôsob prepravy),
  • zvolíte typ náplne, ktorú zasielate (atramentovú alebo laserovú),
  • vyplníte svoju adresu.

Pozor - vrátiť možno len originálne tonery značky HP; kompatibilné náplne firma nedokáže recyklovať.

Pri individuálnom zbere (1 10 kaziet) vyplníte formulár, vytlačíte štítok a pripevníte ho na originálny obal, do ktorého toner zabalíte. Balíček potom stačí odniesť na poštu - vďaka štítku platí dopravu adresát, teda spoločnosť HP. Táto možnosť je ideálna pre domácnosti a malé firmy. Štítky pre spätné zaslanie bývajú tiež súčasťou balenia s novou náplňou.

four_boxes-nahled2.jpg

Pri individuálnom zbere môžete s jedným štítkom poslať 4 prázdne náplne - je potrebné ich ale spojiť lepiacou páskou podľa vzoru na obrázku.

Pri hromadnom zbere (15 300 laserových alebo 100 2 000 atramentových náplní) si môžete zo stránok HP objednať krabicu pre odber tonerov. HP vám ju zadarmo doručí a po naplnení si ich zase vyzdvihne. V prípade záujmu vám zároveň privezie nové odberné boxy.

Táto možnosť je robená na mieru stredne veľkým firmám, grafickým štúdiám a korporáciám, ktoré tlačia vo vysokom objeme.

Už ste sa rozhodli, ktorou cestou si zlepšíte svoju karmu?

Buďte pri tom ako prvý
Najnovšie informácie o novinkách a akciách priamo na Váš e-mail.

Podobné články

uvod

6 tipov, ako pri tlačení znížiť dopad na životné prostredie

Problémom mnohých firiem je tlačenie dokumentov bez rozmyslu. Výrok „čo je napísané, to je dané“ je v nás pevne zakorenený. Rada...

Doprava ZDARMApre registrovaných zákazníkov už od 35€
Doručenie do druhého dňaSme fakt rýchli
Doživotná záruka na náplneNášmu tovaru proste veríme
Garancia proti poškodeniu tlačiarneKeď sa niečo stane, je to na nás