6 tipov ako pripraviť zaujímavú prezentáciu nielen do práce

31. 8. 2021

Stres z prezentovanie patrí k najčastejším obavám ľudí. Našťastie existujú spôsoby, ako tento strach z vystupovania na verejnosti zmierniť. Tým najjednoduchším je vyladená prezentácie.

Obsah:

 • 1. Prezentáciu nerobíte pre seba
 • 2. Spíšte si osnovu
 • 3. Nepodceňte farby
 • 4. Využívajte vizuálne pomôcky
 • 5. Zapojte do prezentácie ostatných
 • 6. Pripravte si poznámky
 • 91 % ľudí pocit, že sa s dobre spracovanou prezentáciou za chrbtom cítia sebavedomejšie. A pretože sebadôvera vplyv na stres a prezentovanie, a na to, ako pútavý a pevný bude váš prednes, rozhodne sa oplatí investovať čas do vytvárania prezentácie. Takže ako vytvoríte prezentáciu, s ktorou budete spokojní vy aj vaši kolegovia, klienti a obchodní partneri?

  1. Prezentáciu nerobíte pre seba

  Než do prezentácie dáte roztomilú fotku mačiatka, zamyslite sa nad tým, pre koho prezentáciu pripravujete. Investorov budú zaujímať čísla, mileniálov si získate trendovým odkazom na TikToku. Iné príklady, obrázky a štýl prednesu zvolíte pri internej prezentácii kolegom, významnému klientovi alebo pri prednáške vo škole. Preto predtým než začnete, predstavte si osobu, pre ktorú svoju prezentáciu tvoríte, a pri každom novom slajde sa sami seba spýtajte: "Ocenil/a by túto informáciu? Čo by ju/ho na tomto slide asi zaujímalo?".

  S takýmto prístupom bude vaša prezentácia pre vaše publikum nielen zaujímavejšia, ale tiež vám pomôže odhaliť a pripraviť sa na prípadné otázky, ktoré vám poslucháči môžu položiť. A až na ne dôjde, miesto ďalšieho stresovania a vymýšľania odpovede budete mať jasno.

  2. Spíšte si osnovu

  Vyhnite sa skákaniu od témy k téme, ktoré vaše publikum iba zmätie. Stresu z prezentovania sa vyhnete ľahšie, ak svojej prezentácii dáte poriadok. Spíšte si dôležité body či hlavné témy a zoraďte ich za sebou tak, aby na seba prirodzene nadväzovali. Až potom sa vrhnite do detailov a konkrétnych slajdov.

  Nesnažte sa do prezentácie dostať úplne všetko za každú cenu. Ľahko sa tak ocitnete pod tlakom času, nebudete stíhať všetko, čo ste si vytýčili a stres z prezentovania je na svete. Začnite zľahka a vyvarujte sa príliš mnohých informácií na jedinej obrazovke. Nezabudnite, že v jednoduchosti je sila, preto aj text na slajdy koncipujte tak, aby bol krátky, jasný a výstižný. Rovnako ako text na jednotlivých slajdoch, ani celú prezentáciu zbytočne nepreťahujte a skončite včas.

  Tip: Aby ste ešte vylepšili dojem zo svojej prezentácie, pripravte poslucháčom prostredie, v ktorom sa budú cítiť dobre. Zarezervujte zasadačku, v ktorej vás nebudú rušiť kolegovia či hluk z ulice. Všetci sa tak budú môcť sústrediť len na to, čo im hovoríte.
  V neposlednom rade hosťom ponúknite občerstvenie, aby sa cítili príjemnejšie. Absolútnym základom je kávačaj. (Chcete mať istotu, že sa u vás budú klienti cítiť skutočne pohodlne? prečítajte si, aké druhy čajov zaženú stres a naladia na lepšiu náladu). Podľa dĺžky meetingu môžete pripraviť aj niečo malé k jedlu, alebo do prezentácie rovno zaraďte aj pauzu na obed.

  3. Nepodceňte farby

  Pripravujete sa na pracovnú schôdzku? Zlaďte svoju prezentáciu do firemných farieb. Je dokonca možné, že pre tieto prípady už vaša firma pripravila manuál pre prácu s farbami a firemným logom či dokonca template, z ktorého môžete vychádzať. Skúste sa naň opýtať!

  Ak nič také nemáte, budete musieť začať od znova. Predovšetkým si dajte pozor na to, aby bol text dobre viditeľný. Ak zvolíte tmavú farbu pozadia, použite svetlú (bielu) farbu textu a obrátene. Ak máte v pozadí obrázok, dajte cez neho priehľadnú vrstvu farby (bielej alebo čiernej). Predovšetkým pri obrázkoch s divokejšou paletou farieb tak docielite jednotnejší výsledok, text bude ľahšie čitateľný a nebude sa v obrázku strácať.

  Nezabudnite na to, že ak sa vaša prezentácia bude premietať napr. na projektore, farby budú vyzerať trochu odlišne ako na obrazovke vášho počítača. Aby ste mali istotu, že všetko bude vyzerať podľa vašich predstáv, tak si predtým prezentáciu vyskúšajte.

  istock-1233956220-copy.jpg

  4. Využívajte vizuálne pomôcky

  Nebojte sa vizuálnych pomôcok. Text ozvláštnite rôznymi grafmi, tabuľkami, fotografiami alebo napríklad vhodnými screenshotmi, ktoré ostatným pomôžu pochopiť, o čom hovoríte. Ak chcete mať prezentáciu osobnejšiu a nespoliehať sa len na fotografie z fotobanky, v online nástrojoch (napr. Canva) si počas chvíľky vytvoríte sprievodnú infografiku či ďalšie sprievodné obrázky.

  Vizuálne pomôcky vám pomôžu vyvolať konkrétne emócie, sprehľadniť prezentáciu, znížiť množstvo textu, ktoré budú musieť vaši poslucháči čítať, alebo naopak nasmerovať ich pozornosť (napríklad tak, že popri textu v prezentácii umiestnite obrázok či siluetu osoby, ktorá sa "pozerá" na váš text).

  5. Zapojte do prezentácie ostatných

  Nech bude vaša prezentácia tá najlepšia, faktom je, žepostupom času pozornosť poslucháčov skrátka upadá. Preto by ste mali každých pár slajdov obyčajného rozprávania vymeniť za niektorý z mechanizmov, ktorými pozornosť v miestnosti opäť vzkriesite.

  Ani business schôdzka nemusí byť suchá a obyčajná! Vybočte z tónu prezentácie a urobte niečo nové či nečakané: rozprávajte vtip, podeľte sa o príbeh z vlastnej skúsenosti, pustite krátke video alebo do prezentácie zakomponujte anketu. S pomocou týchto aktivít si ľudia oveľa pravdepodobnejšie zapamätajú, čo im hovoríte, ako keby ste zvolili cestu prostého monotóneho prednesu po celú dobu prezentácie.

  6. Pripravte si poznámky

  Ste nervózny? Nedajte strachu z vystupovania na verejnosti šancu. Pripravte si poznámky, ktoré vás opäť navedú späť k téme, ak sa počas prednášania stratíte alebo sa vám urobí "okno". Ak prednášate online alebo pred sebou máte počítač, použite mód pre prednášajúceho. V jednom okne tak budete premietať vytvorenú prezentáciu a v druhom uvidíte svoje poznámky. Ak takúto možnosť nemáte, poznámky si vytlačte na tlačiarni a pripravte na stôl - v prípade potreby do nich vždy budete môcť nahliadnuť.

  Podobné články

  3 minúty čítania

  Druhy čajov, ktoré zaženú stres a naladia lepšiu náladu

  Únava, stres, úzkosť aj nedostatok schopnosti sústrediť sa narušujú našu duševnú rovnováhu. Nedarí sa vám nájsť ten správny balans? Možno vám ho pomôže objaviť ten správny hrnček čaju.

  Celý článok »