3 funkcie, ktoré rozhodujú o výbere vhodného skeneru

12. 3. 2020

12. marca 2020, 13:08 | Skenery nevyhnutnou súčasťou domácnosti, kancelárie, grafického štúdia či fotoateliéru. Vedľa bežných stolných skenerov pre občasné naskenovanie dokumentu existujú aj zariadenia, ktoré vedia skenovať obojstranne a bez obsluhy - alebo naskenujú napr. diapozitívy. V článku vám poradíme, pod akými názvami sa tieto funkcie skrývajú a aké zariadenia nimi disponujú.

V praxi sa pre skenovanie dokumentov, nákresov a ďalších typov listov používajú najčastejšie dva typy skenerov:

  • Ploché - predloha (dokument) sa položí na sklenenú plochu, pod ktorou je snímacie zariadenie; veko skeneru sa priklopí, snímač riadok po riadku prejde pod predlohou a naskenuje ju.
  • Plošné - predlohu (samostatný list) skenerom preťahuje špeciálny mechanizmus; zariadenie dokáže skenovať dokumenty z oboch strán súčasne a je vhodné napr. do terénu.

Okrem spomenutých typov existujú aj ručné skenery na dokumenty. Dnes sa prakticky nevyužívajú - výstup skenovania nie je príliš kvalitný a na skenovanie kancelárskych dokumentov je prakticky nemožné ho použiť.

Moderné kancelárske skenery založené väčšinou na dvoch technológiách: CIS a CCD skenovaní. Technológiu CIS nájdete v lacnejších zariadeniach: využíva jednoduchý jednoriadkový snímač. Snímač CCD využíva k skenovaniu mi. sústavu šošoviek a zrkadiel. Vytvára kvalitnejšie výstupy a nájdete ho pri drahších skeneroch. Viac informácií o rôznych typoch skenerov a skenovaní nájdete v článku Aké existujú druhy skenerov a ako fungujú?

Vedľa skenovania je rada skenerov rozšírená o doplnkové funkcie, najčastejšie o:

  • automatický podávač dokumentov,
  • automatické obojstranné skenovanie,
  • adaptér transparentných predlôh.

Automatický podávač dokumentov

Pre rýchle skenovanie mnohostránkových predlôh slúži automatický podávač dokumentov. Jeho funkcia je zjavná z názvu - po jednom presúva listy papiera zo zásobníku na skener a odtiaľ do výstupnej priehradky.

Tip na skener s automatickým podávačom dokumentov: EPSON skener WorkForce DS-870

jeden L

65 naskenovaných listov za minútu (a 7 tisíc stránok za deň), automatické vyčistenie nečistôt z predlohy aj ochrana papiera proti uviaznutiu - to je len časť schopností skeneru EPSON WorkForce DS-870.

Automatický podávač disponuje kapacitou 100 listov A4. Na skeneri je možné snímať aj papiere s rozmerom A3. Rozlíšenie snímača dosahuje hodnoty 1 200 DPI, hodia sa teda napr. aj na skenovanie grafických prác.

Vďaka vysokej rýchlosti skenovania je EPSON WorkForce DS-870 vhodný napr. do kancelárie. Tomu zodpovedá aj trochu vyššia cena prístroja - 820 eur.

Tip na multifunkčné zariadenie s automatickým podávačom: HP PageWide Pro 477dw MFP

dva L

Ešte o krok ďalej ako predchádzajúci model ide HP PageWide Pro 477dw MFP. Multifunkčná atramentová tlačiareň zvláda rýchle, obojstranné tlačenie (až 55 str./min) aj rýchle skenovanie (až 25 listov za minútu).

Podávač prístroja pojme 50 strán formátu A4. Výsledné rozlíšenie snímku môžete nastaviť v rozmedzí hodnôt 75 1 200 DPI.

HP PageWide Pro 477dw MFP je vybavený technológiou OCR, ktorá prevádza naskenované dokumenty do textovej podoby. Nechýba samozrejme ani funkcia kopírovania alebo faxu.

Automatické obojstranné skenovanie

Obojstranné tlačenie naberá - aj vďaka jeho šetrnosti k životnému prostrediu - medzi firmami na obľube, medzi zamestnancami je už ale menej populárne. Pri skenovaní obojstranne potlačených listov musia pracovníci papiere často otáčať po jednom a pri skeneroch trávia hodiny času.

Problém rieši funkcia obojstranného skenovania, pri ktorom zariadenie sníma obe plochy dokumentu súčasne. Túto funkciu často sprevádza automatický podávač. Do zásobníku tak stačí vložiť štós dokumentov a počkať, kým ich zariadenie z oboch strán naskenuje.

Tip na skener s obojstranným skenovaním: Canon imageFORMULA P-208II

tri L

Príkladom lacného, obojstranného skeneru je Canon imageFORMULA P-208II. Plošný, ľahko prenosný skener (váži len 600 g) je vybavený zásobníkom na 10 listov veľkosti A4 a za minútu zvládne nasnímať 8 stránok alebo 16 obrázkov.

Napájanie skeneru rieši USB - Canon imageFORMULA P-208II tak stačí pripojiť k počítaču a počas niekoľkých sekúnd môžete naskenovať napr. dôležité dokumenty na poradu.

Vďaka svojej kompaktnosti sa prístroj hodí aj do terénu. Maximálne rozlíšenie skeneru je 600 DPI, doporučené denné zaťaženie 100 listov. Zariadenie je relatívne lacné, kúpite ho za 141 eur.

Adaptér transparentných predlôh

Adaptérom vybavené skenery určené na snímanie fotografických materiálov: diapozitívov, negatívov, filmov aj samotných fotografií. Prístroje s touto funkciou nájdu uplatnenie vo fotografických štúdiách alebo v rukách nadšencov fotenia.

Tip na skener s adaptérom transparentných predlôh: Epson Perfection Photo V600

styri S

Skener Epson Perfection Photo V600, založený na technológii CCD, disponuje optickým rozlíšením 12 800 DPI. Prístroj je vybavený držiakmi na rôzne typy filmov a predlôh, takže je s ním možné naskenovať prakticky akýkoľvek fotografický či filmový materiál.

Súčasťou skeneru je technológia DIGITAL ICE, ktorá vie detekovať škrabance a prach na predlohe (napr. na filme) a automaticky ich odstrániť. Nechýba ani prevod dokumentov na text (technológia OCR) alebo možnosť kontroly detailov cez okno s premenlivou veľkosťou.

Súvisiace produkty

- 9%
Canon dokumentový skener imageFORMULA P-208II
Skladom

180,34 €

163,51 €
136,26 € bez DPH
Najnižšia cena za posledných 30 dní: 154,40 €
EPSON skener WorkForce DS-870, A4, 600x600 dpi, Duplex, USB 3.0
Skladom
755,04 €
629,20 € bez DPH
Najnižšia cena za posledných 30 dní: 755,04 €
Buďte pri tom ako prvý
Najnovšie informácie o novinkách a akciách priamo na Váš e-mail.

Podobné články

Aké existujú druhy skenerov a ako fungujú?

Doby, kedy boli skenery v domácnostiach veľmi vzácne a vyložene bežnou súčasťou neboli ani v školách, na úradoch či vo firemných...

27. 10. 2022  Celý článok »

Doprava od 2,50 €

na výdajné miesta

Doručenie do 48 hodín

Sme naozaj rýchli

U nás máte čas

Tovar môžete vrátiť do 30 dní

Odmeníme Vás

Za každý nákup získate vernostné body