Príprava pred tlačou: Čo by ste mali vedieť, než odošlete súbor do tlače

03. 9. 2019

3. septembra 2019, 11:30 | Tlač textových dokumentov je pre väčšinu používateľov počítačov a tlačiarní denná rutina. Na lámanie chleba spravidla príde v momente, kedy potrebujete vytlačiť vizitky, plagáty, bannery a ďalšie zložitejšie grafiky. Našťastie pre vás máme článok o príprave súboru pred tlačením - a je to celkom jedno, či pripravujete podklady k tlači svojpomocne, alebo máte po ruke grafika. Mať jasno v základných pojmoch a postupoch sa môžu hodiť vždy.

To najlepšie z našej ponuky

Vyznáte sa vo farebných modeloch?

Najprv je potreba si uvedomiť, že monitor a tlačiareň pracujú v odlišných farebných modeloch. Zatiaľ čo monitory zobrazujú farby v RGB a zobrazujú tak rôzne farby pomocou miešania farebného svetla, tlačiarne pracujú vo farebných modeloch CMYK, kedy dochádza k miešaniu výsledných farieb prekrývaním pigmentových farieb.

Veľa farieb, ktoré vytvoríte v RGB a s ich zobrazením si váš monitor poradí ľavou zadnou, nie je možné štandardným miešaním farieb v CMYK režime tlačiarne vytvoriť. V praxi to znamená, že to, čo vidíte na svojom monitore pred tlačou nikdy nebude po vytlačení vyzerať úplne rovnako.

Pokiaľ chcete tlačiť, pracujte v CMYKu

Grafické programy umožňujú prácu v rôznych farebných režimoch. Fotografie a grafika určená pre využitie napríklad na webe sa pripravuje vo farebnom režime RGB. Pokiaľ byť výstupom tlač, spravidla je zárukou dobrého výsledku pracovať v režime farieb CMYK. Uistite sa vždy, že nastavenie farebného profilu grafického programu odpovedá vášmu zámeru.

Kalibrovaný monitor pomôže predísť prekvapeniam

Prečo profesionálne monitory tak drahé? schopné zobrazovať farby skutočne verne. Možno ste boli veľakrát sami nemilo prekvapení, o koľko boli vytlačené fotky tmavšie alebo svetlejšie oproti vašej pôvodnej predstave. Na vine nemusí byť tlačiareň, ale práve monitor. Aj lacnejšie monitory sa ale dajú kalibrovať tak, aby nemiatli zrak- najjednoduchšie je s touto úlohou osloviť profesionálny servis.

Pripravujeme súbor k tlači

Správne rozlíšenie a merítko

Rozlíšenie sa udáva v číselnej hodnote DPI (dots per inch) a určuje, hodnotu obrazových bodov v dĺžke jedného palca (=2,54cm). Pre zobrazenie na monitoroch je spravidla dostačujúce rozlíšenie 72 DPI. Pre tlač sa udáva ako minimálna hodnota 250-300 DPI, avšak líši sa podľa veľkosti a určenia výsledného formátu- veľkoformátová tlač, ako napríklad bilboardy, ich pozorovacia vzdialenosť je väčšia, nemajú na rozlíšenie tak vysoké nároky- stačí im spravidla 15 DPI.

S rozlíšením súvisí aj mierka - väčšina tlačiarni uvíta, ak im poskytnete podklady v mierke 1:1. U veľkoformátovej tlače to ale nie je možné, veľkosť súboru by bola neúnosná. V týchto prípadoch sa využíva iné mierka- napríklad 1:2, 1:5, alebo 1:10. Vždy je ale potreba s tlačou výsledné formát dohodnúť a o používanej mierke informovať.

Prevod textu na krivky

Dôležitý krok v predtlačovej príprave, ktorý občas opomenú aj ostrieľaní grafickí matadori. Všetky texty v dokumente je potreba previesť na krivky, čo zaistí, že text, písmená a diakritika sa pri tlači “nerozsypú“ a zostanú v podobe, ktorú ste plánovali. Súčasne táto dôležitá úprava dokumentu zaistí, že použitý font pôjde zobraziť a tlačiť aj z počítača, kde dané písmeno nie je nainštalované.

Bezpečnostná zóna a rezacie značky

Dostávame sa do tlačiarenskeho žargónu. Prejdite si nasledujúci diagram typického súboru pre tlač, hneď si vysvetlíme, čo je to.

Tlač na spád

Keď sa tlačí k okrajom dokumentu, dochádza spravidla pri orezaniu na výsledný formát k miernemu posunu. Každý skúsený grafik a tlačiar s týmto počíta, a preto spadavky a bezpečná zóna dnes zažitým štandardom predtlačovej prípravy.

Jedná sa o presah grafiky za okraje výsledného formátu dokumentu. Vďaka tomuto presahu je zaistené, že pri orezávaní (a prípadnom posune) sa na okrajoch tlačeného dokumentu neobjavia biele okraje.

Nepísaným štandardom je spadávka 3-5 mm široká, ale vždy záleží na použitých technológiách. Výnimkou nie spadávky väčšie aj menšie - presné požiadavky je dobré si zistiť priamo v tlačiarni.

Bezpečná zóna

Kvôli posunu grafiky pri orezávaní na výsledný formát je potreba pracovať aj s tzv. bezpečnou zónou. Jedná sa o priestor na tlačenom papieri, do ktorého je bezpečné umiestniť dôležité grafické prvky- logá, texty, nenahraditeľné časti obrázkov. Táto bezpečná zóna sa nachádza vo vnútri dokumentu 3-5mm od jeho okraju.

Rezanie značky

Jedná sa o krížiky zložené z dvoch tenkých liniek, ktoré sa nachádzajú v rôznych dokumentoch. Naznačujú, kde príde k orezávaniu na výsledný formát - rozdeľujúca linka naznačuje horizontálny rez, zvislá vertikálne

Veľa tlačiarní k dispozícií šablóny pre najčastejšie používané formáty. Pokiaľ pripravujete napríklad vizitku, alebo klasický A5 leták, požaduje aj o šablónu. Všetky bezpečné zóny, spadávky a rezacie značky budete mať predprípravné podľa požiadavky dodavateľov.

Hotovo, stačí len odoslať...

Občas aj obyčajné odosielanie súboru k tlači môže byť celkom tvrdý oriešok. Tlačené súbory sa spravidla nevojdú do prílohy e-mailu. Ideálne je všetky podklady pridať do archívu (.zip alebo .rar) a nahrať do cloudového úložiska. Do tlačiarne potom odošlete odkaz k stiahnutie celého balíčka.

Buďte pri tom ako prvý
Najnovšie informácie o novinkách a akciách priamo na Váš e-mail.

Doprava od 2,50 €

na výdajné miesta

Doručenie do 48 hodín

Sme naozaj rýchli

U nás máte čas

Tovar môžete vrátiť do 30 dní

Odmeníme Vás

Za každý nákup získate vernostné body