Kam vyhodiť tlačiareň: 4 druhy miest, kde ju prevezmú

23. 11. 2020

23. novembra 2020 | Každá tlačiareň raz doslúži - a nech jej končí životnosť (oi. ju udáva objem tlače) alebo ju potrebujete vymeniť za aktuálnejšie model, je potrebné sa starého zariadenia zbaviť. Kam ale vyslúžilú tlačiareň odniesť?

Tlačiareň do zmiešaného odpadu nepatrí

Častým omylom je vyhodenie tlačiarne do bežného kontajnera, tam ale rozhodne nepatrí. Tlačové zariadenie totiž obsahuje množstvo toxických látok, predovšetkým:

  • spomaľovače horenia (ftaláty a ďalšie zlúčeniny) - poškodzujú pečeň, obličky a ďalšie orgány,
  • ťažké kovy (kadmium, nikel, olovo, chróm ad.). - narušujú metabolizmus u ľudí, vodných živočíchov alebo rastlín.

Týchto látok je v tlačiarňach predávaných na území minimum, napriek tomu sa nachádzajú v elektronických spotrebičoch. Tlačiarne nemôžu bez určitých ťažkých kovov správne fungovať a spomaľovače horenia zasa bránia rozvoju a príliš rýchlemu šíreniu požiaru, ak by v elektronike prístroja došlo ku skratu. Zariadenia, ktoré do zmiešaného odpadu nepatria, spoznáte podľa tohto piktogramu:

recycle-44110_1280-nahled2.png

S vyslúžilou tlačiarňou je potrebné nakladať ako s tzv. elektroodpadom. Pri jeho likvidácii máte niekoľko možností:

1) Kontajnery pre elektroodpad

Najjednoduchším spôsobom, ako sa vyslúžilej tlačiarne zbaviť, je vyhodiť ju do kontajnera pre elektroodpad. Spoznáte ho podľa žiarivočerveného laku a nápisu "spätný odber batérií a drobného elektroodpadu". Tieto odpadové nádoby nájdete vo väčšine miest i obciach - miestne samosprávy ich umiestnením totiž napĺňajú povinnosť zabezpečiť svojim občanom miesto pre ukladanie nebezpečných odpadkov, kam spadá aj elektroodpad.

Do kontajnerov na elektroodpad sa zmestia len menšie zariadenia. Na likvidáciu väčších tlačiarní je potrebné sa poobzerať po iných možnostiach.

2) Odberné miesta

Tlačiareň akejkoľvek veľkosti môžete odovzdať v tzv. odberovom mieste. Ich prevádzka oi. zabezpečuje tzv. recyklačný poplatok (pri tlačových zariadeniach niekoľko desiatok eur), ktorý je od roku 2005 súčasťou kúpnej ceny tlačiarne.

Najbližší kontajner či odberové miesto nájdete na tejto stránke. Pomocou filtra nájdete miesta pre odovzdanie malých i veľkých tlačiarní:

  • "tlačiareň malá" - žiadny z vonkajších rozmerov prístroja nepresahuje 25 cm (také zariadenia prijmú tiež všetky predajne elektroniky nad 400 m2),
  • "tlačiareň veľká" - prístroja, u ktorých jeden z vonkajších rozmerov presahuje 25 cm (takúto tlačiareň povinnosť prijať len predajca, u ktorého ste zariadenie kúpili; mnohí z nich ale príjem tlačiarne podmieňujú nákupom novej).

O vhodnom mieste na odovzdanie sa môžete poradiť aj na bezplatnej linke Múdra recyklácie spoločnosti SEWA (02/4910 6811).

Spoločnosť HP ponúka svojim firemným zákazníkom recykláciu tlačiarní a ďalšieho hardvéru.

3) Zberný dvor

Zberné dvory v niektorých obciach alternatívou ku kontajnerom na elektroodpad. V zbernom dvore vašu tlačiareň (a ďalší elektroodpad) prijmú zadarmo; ako fyzická osoba môžete využiť akýkoľvek zberný dvor.

Firmy môžu staré tlačiarne a ďalšiu elektroniku odovzdávať len vo dvore, ktorý patrí do rovnakej miestnej príslušnosti ako sídlo danej firmy; v opačnom prípade je za odovzdanie tlačiarne k likvidácii potrebná platba. Najbližšie miesto nájdete v zozname zberných dvorov.

4) Zvoz elektroodpadu

Tento variant je vhodný predovšetkým pre firmy, ktoré sa potrebujú zbaviť veľkého množstva tlačiarní. O ich odvoz - a odovzdanie recyklačným centrám - sa postarajú špecializované spoločnosti. Na Slovensku patrí medzi najznámejšie zvozné spoločnosti SEWA, ktorá ponúka odvoz elektroodpadu zadarmo.

istock-468008409-nahled2.jpg

Čo sa s tlačiarňou deje po vyhodení?

Či tlačiareň vyhodíte do kontajnera alebo ju odovzdáte v obchode s elektronikou, nakoniec skončí v recyklačnom centre, kde sa prístroje ručne demontujú na menšie súčiastky. Demontáž prebieha často v tzv. chránených dielňach. V tých pracujú ľudia so zdravotným obmedzením a limitovanými možnosťami uplatnenia na trhu práce.

Demontované diely sa následne triedia podľa povahy jednotlivých materiálov. Kovové súčiastky tlačiarne sa väčšinou ďalej recyklujú a slúžia k ďalšej výrobe výrobkov; ide najmä o diely, ktoré obsahujú cenné kovy.

Časti, ktoré nemožno opätovne využiť, sa likvidujú v súlade s predpismi - teda spôsobom, ktorý čo najmenej zaťažuje životné prostredie. Odhaduje sa, že k likvidácii zamieri 20 % roztriedeného elektroodpadu.

A čo prázdne tonery?
Veľkou témou je tiež likvidácia prázdnych náplní. Aj tie je totiž možné recyklovať, niektorí výrobcovia ich dokonca vykupujú. Viac informácií nájdete v článkoch o likvidácii tonerov a recykláciu náplní do tlačiarní.

Buďte pri tom ako prvý
Najnovšie informácie o novinkách a akciách priamo na Váš e-mail.

Podobné články

Kam vyhodiť toner či cartridge: Poradíme vám, ako prázdnu náplň zlikvidovať či zrecyklovať

Či už využívate atramentovú alebo laserovú tlačiareň, nevyhnete sa u nich, čas od času, výmeny ich náplne vo forme cartridge či tonera....

22. 6. 2022  Celý článok »

Keď doslúžim, chcem do zberu? alebo Ako recyklovať tonery

Triedenie odpadu je dnes pre mnohých celkom samozrejmou činnosťou. Pokiaľ i vy patríte medzi tých, ktorí sa aktívne podieľajú na...

11. 9. 2018  Celý článok »

Doprava od 2,50 €

na výdajné miesta

Doručenie do 48 hodín

Sme naozaj rýchli

U nás máte čas

Tovar môžete vrátiť do 30 dní

Odmeníme Vás

Za každý nákup získate vernostné body