Oslávte deň slobodného softvéru (a stiahnite si 4 aplikácie pre tlač)

19. 9. 2020

19. septembra 2020, 10:00 | Dňa 19. septembra 2020 je medzinárodný deň slobodného softvéru (Software Freedom Day - SFD). Prečo vôbec vznikol, čo je jeho cieľom - a ako súvisí s tlačiarňami?

Medzinárodný deň slobodného softvéru sa oslavuje od roku 2004 (vtedy sa slávil 28. augusta). Od roku 2006 pripadá na tretiu sobotu v septembri. Cieľom SFD je zvyšovať povedomie o freeware a open-source aplikáciách a povzbudzovať užívateľa v jeho používaní, napr. pri výučbe.

Ako slobodný softvér označujú zakladatelia tohto dňa také aplikácie, ktoré možno slobodne:

  • využívať (na akékoľvek účely),
  • šíriť (k ďalším jedincom aj pre potreby organizácií),
  • upravovať (a tieto upravené verzie ďalej distribuovať).

Avšak pozor - neznamená to, že by takéto programy boli zadarmo. Základom je sloboda využívania a šírenia. To so sebou nesie ale aj povinnosti využívať aplikácie v súlade s licenčnými podmienkami - v rovnakom zmysle, v akom sa chráni vydávanie iných diel (napr. kníh či filmov).

Za vznikom SDF stojí spoločnosť Canonical, inak tiež firma, ktorá vyvinula Ubuntu, operačný systém založený na Linuxe. Práve Linux sa stal synonymom pre open source aplikácie - tento operačný systém je možné bezplatne upravovať, šíriť a využívať.

Dnes je deň slobodného softvéru organizovaný pod hlavičkou organizácie Digital Freedom Foundation. dohliada na organizovanie prednášok a ďalších udalostí v desiatkach miest naprieč všetkými kontinentmi a prístup k aplikáciám radí medzi základné ľudské práva. Od roku 2016 presadzuje tiež koncept slobodných dokumentov - bezplatnú dostupnosť kníh, vedeckých článkov, ale tiež napr. umeleckých diel.

Slobodný softvér - cesta k rozvoju

Bez preháňania povedané, na slobodnom softvéri stojí moderná spoločnosť. Spomínaný Linux využíva 497 z 500 najvýkonnejších počítačov sveta, rad vesmírnych sond alebo napríklad veľký hadrónový urýchľovač vo švajčiarskom CERNe.

Open-source aplikácie súčasťou chytrých televízií, herných konzol, hodiniek a rady domácich spotrebičov. Beží na nich aj väčšina internetových serverov (a teda celého internetu) - a tiež rad tlačiarní.

Ako sa môžete do dňa slobodného softvéru zapojiť?

  • pomôžte organizácii či známemu s inštaláciou,
  • zúčastnite sa jednej z udalostí (či ako divák či vystupujúci) - konajú sa v mnohých európskych mestách,
  • usporiadajte online workshop v používaní slobodnej aplikácie,
  • podporte vývoj slobodných, open-source programov (finančne či výpomocou).

4 slobodné aplikácie pre tlačiarne

Pre úpravu dokumentov k tlači existuje viacero programov. Medzi tie, ktoré spĺňajú niektoré z kritérií slobodného softvéru patria:

Scribus

Aplikácia Scribus pre sadzbu a úpravu dokumentov vyvíja komunita nadšencov. Hodí sa pre sádzanie kníh, novín, brožúr a ďalších tlačených materiálov. Umožňuje prácu s rôznymi formátmi a umožňuje export dokumentov oi. do PDF.

Scribus stiahnete tu.

Ghostscript

Program pre prevod fontov medzi odlišnými formátmi. Hodí sa napr. pre predtlačové úpravy (vrátane prevodu písma do rastra).

Ghostscript stiahnete tu.

LaTeX

LaTeX je aplikácia pre sadzbu a typografické úpravy zložitejších dokumentov. Úprava textu prebieha vkladaním formátovacích príkazov (je tu určitá podobnosť s tvorbou webových stránok pomocou HTML). Možno si vybrať z rôznych tlačových formátov pripravených profesionálnymi sadzačmi.

LaTeX stiahnete tu.

PosteRazor

Program pre tlač plagátov využijete ako v kancelárii, tak aj doma. PosteRazor dokáže narezať obrázok tak, aby z neho bolo možné vytvoriť plagát prakticky ľubovoľnej veľkosti - záleží na rozlíšení pôvodnej fotografie či ilustrácie. Výtlačky je potrebné zložiť a preto sa nehodí pre profesionálne grafické štúdiá.

PosteRazor stiahnete tu.

Buďte pri tom ako prvý
Najnovšie informácie o novinkách a akciách priamo na Váš e-mail.

Doprava od 2,50 €

na výdajné miesta

Doručenie do 48 hodín

Sme naozaj rýchli

U nás máte čas

Tovar môžete vrátiť do 30 dní

Odmeníme Vás

Za každý nákup získate vernostné body