Mám starý toner zlikvidovať, alebo recyklovať?

Čo robiť s prázdnym tonerom? Ako ho poriadne zlikvidovať tak, aby to bolo bezpečné? A sa recykláciou tonerov zarobiť?

Originálne tonery nevyhadzujte. Škodíte prírode.

Na výrobu novej tonerovej kazety sa zvyčajne spotrebuje 3-5 litrov ropy. Patrí k odpadu, ktorý sa len tak nerozloží. Podľa ekológov trvá rozloženie tonera niekoľko storočí. Prázdne tonerové kazety (originálne) sa ale dajú minimálne raz znovu naplniť (znovu použiť, renovovať) a znovu použiť na tlač.

 

Predovšetkým vďaka tomu ich rad spoločností zbiera alebo vykupuje. Za originálne, doteraz znovu neplnený toner môžete dostať aj niekoľko eur. Ak sa vám nechce obťažovať s hľadaním výkupu, môžete toner zaslať predajcom, ktorí ho ekologicky zlikvidujú.

Ako zabaliť tonery k výkupu, aby sa nepoškodili?

Pretože tonery pomerne krehké, môže sa stať, že sa pri preprave poškodí. Väčšina spoločností, ktorá tonery vykupuje, vopred upozorňuje na to, že tonery na odoslanie musia byť riadne zabalené.

 

Najlepším riešením, ako toner zabezpečiť, je zabaliť ho do originálnej škatule. Do jednej debny potom môžete naskladať toľko krabíc, koľko považujete za bezpečné (aby ste ju sami bez problému uniesli - s krabicami budú manipulovať ďalší ľudia).

 

Vždy, než odošlete tonery k likvidácii alebo výkupu, vopred zavolajte spoločnosti, s ktorou komunikujete, a overte si všetky podrobnosti (dodacia adresa sa môže líšiť od fakturačnej, môže mať špeciálne podmienky dodania a pod.) Vopred sa tiež uistite, že kuriérska služba, ktorú chcete použiť, je pre vykupujúceho prijateľná.

 

Správne zabalené tonery by v krabici v žiadnom prípade nemali šušťať alebo hýbať sa.

 

Neoriginálne kompatibilné tonery znova nenaplníte. Do koša ale nepatria.

Ak máte v tlačiarni toner kompatibilný, počítajte s tým, že zrejme nenájdete šancu k výkupu. Väčšina spoločností vykupuje iba tonery originálne. 

 

Je dôležité, aby všetky tonery skončili riadnou ekologickou likvidáciou (nie na skládke). Pamätajte, že tonery nepatria do koša. V mieste vášho bydliska ľahko nájdete možnosť ekologickej likvidácie.

Doprava vždy zdarmaA na všetko
Doručenie do druhého dňaSme fakt rýchli
Doživotná záruka na náplneNašemu tovaru proste veríme
Garancia proti poškodeniu tlačiarneKeď sa niečo stane, je to na nás